Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

ANALÝZA: Lesov na Slovensku podľa satelitných záberov ubúda

Od roku 2007 sú v Zozname svetového dedičstva UNESCO zapísané aj jedinečné prírodné lokality zo severovýchodného Slovenska. Sú súčasťou systému Karpatských bukových pralesov, známeho vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov, avšak zároveň starými stromami úctyhodných rozmerov. Na archívnej snímke karpatský prales v Bukovských vrchoch - konkrétne v lokalite zvanej Stužica. Foto: TASR/Tomáš Doboš

Lesov na Slovensku ubúda. Podľa analytikov, ktorí vyhodnocovali satelitné zábery, zmizlo v rokoch 2001 až 2014 šesť percent lesného porastu. Národné štatistiky pritom ukazujú opak.

Bratislava 10. januára (TASR) - Lesov na Slovensku ubúda. Podľa analytikov, ktorí vyhodnocovali satelitné zábery, zmizlo v rokoch 2001 až 2014 šesť percent lesného porastu. Národné štatistiky pritom ukazujú opak. "Kým na základe údajov Národného lesníckeho centra (NLC) za roky 2001 a 2014 sa výmera lesov zvýšila o 0,7 percenta a zásoby dreva až o 14,7 percenta, satelitné zábery hovoria o poklese zalesneného územia o šesť percent. Za tieto rozdiely môže odlišná metodika," píše sa v štúdii Inštitútu environmentálnej politiky (IEP).

Problematiku lesov zaradil inštitút medzi jednu z troch výziev životného prostredia na Slovensku spolu s odpadmi a ovzduším. "Oproti ostatným krajinám OECD sme síce prišli o menšie percento lesov, avšak vo vzorke niet krajiny, kde by v danom období ostal lesný porast zachovaný, resp. sa ďalej rozširoval," uvádzajú autori analýzy Martin Haluš a Ján Dráb. Lesy zaradili medzi najväčšie výzvy na základe vyššej intenzity a prekračovanej odporúčanej ťažby, ako aj názorov odborníkov.

Trend intenzity ťažby dreva sa za posledných desať rokov výrazne zhoršil, poukázala štúdia. Podľa údajov Eurostatu sa na Slovensku ťaží menej dreva, než ho dorastá. Intenzita ťažby je však dlhodobo vyššia než v ostatných krajinách OECD. "V dôsledku nárastu náhodných ťažieb sa trend výrazne zhoršoval až do roku 2010, odkedy sa začal zlepšovať s výnimkou roku 2014 v dôsledku veternej kalamity. Stále je však intenzita ťažby vyššia než pred desiatimi rokmi, odkedy zároveň prekračujeme odporúčanú hranicu stanovenú NCL," konštatuje sa v materiáli. Problémom je aj nelegálny výrub.

Viac ako tretina lesov na Slovensku je podľa štúdie stredne a viac odlistnená. Odlistnenie je indikátorom zdravia lesov. "Súčasný stav a trend defoliácie stromov je nepriaznivý. Za posledných desať rokov sa podiel stredne a viac odlistnených lesov skoro zdvojnásobil a v roku 2014 dosiahol rekordných 49 percent. Ďalší rok sa situácia zlepšila a podiel klesol na 34,5 percenta, no aj tak je v medzinárodnom porovnaní podiel odlistnených stromov na Slovensku štvrtý najvyšší v EÚ," upozornila štúdia. Lesná pôda na Slovensku je relatívne kvalitnejšia než v ostatných krajinách EÚ.