Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Indikátor ekonomického sentimentu v máji 2019 klesol

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Indikátor dôvery v priemysle v máji vzrástol o 9 percentuálnych bodov na zápornú hodnotu 3,7. Vývoj indikátora priaznivo ovplyvnil rast očakávanej produkcie v najbližších troch mesiacoch.

Bratislava 29. mája (TASR) - Trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu (IES) v máji 2019 oproti hodnote minulého mesiaca klesol o 1,9 bodu na úroveň 95,1. Dôvera klesla najmä v službách a v stavebníctve, v menšej miere aj v obchode. Vzrástla v priemysle a relatívne nezmenená zostala u spotrebiteľov. Aktuálne IES zaostáva za hodnotou dlhodobého priemeru o 8,5 bodu a za výsledkom rovnakého obdobia minulého roka o 8,7 bodu. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Indikátor dôvery v priemysle v máji vzrástol o 9 percentuálnych bodov na zápornú hodnotu 3,7. Vývoj indikátora priaznivo ovplyvnil rast očakávanej produkcie v najbližších troch mesiacoch.

V máji indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 5,5 bodu na zápornú hodnotu 21,5 vplyvom nepriaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok a očakávanej zamestnanosti. Aktuálny výsledok prevyšuje dlhodobý priemer o 3,5 bodu.

Indikátor dôvery v obchode klesol v máji v porovnaní s aprílom o 2,4 percentuálneho bodu na hodnotu 17,3 vplyvom negatívneho vývoja súčasných, ako aj očakávaných podnikateľských aktivít a stavu zásob.

Indikátor dôvery v službách v máji opäť klesol, jeho hodnota (mínus 7,3) sa v porovnaní s aprílom znížila o 8,6 percentuálneho bodu. Vývoj indikátora bol ovplyvnený nepriaznivými hodnoteniami podnikateľskej situácie a dopytu za posledné tri mesiace, pričom očakávaný dopyt respondenti hodnotili pozitívne.

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku zostala v máji relatívne stabilná. Sezónne očistený indikátor spotrebiteľskej dôvery klesol o 0,4 bodu na negatívnu úroveň 6,6. Pesimistickejšie očakávania vývoja nezamestnanosti a v menšej miere úspor v domácnostiach a vývoja finančnej situácie v domácnostiach boli tlmené optimistickejšími očakávaniami vývoja celkovej hospodárske situácie. Respondenti boli o 3,3 bodu menej optimistickejší ako v rovnakom období minulého roka a aktuálny výsledok prevyšoval dlhodobý priemer.