Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Ekonomika

Inflácia a neistota podporujú novú zlatú horúčku v rakúskej mincovni

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Momentálne je každá zlatá minca, ktorá vyjde z raziaceho lisu, už predaná, povedal riaditeľ mincovne Gerhard Starsich.

Viedeň 17. decembra (TASR) - Rakúska mincovňa vo Viedni, ktorá patrí k najstarším a najväčším producentom zlatých mincí na svete, čelí nezvyčajne veľkému dopytu a nie je schopná držať s ním krok. Ľudia totiž hľadajú "bezpečné útočisko" pre svoje peniaze, keďže inflácia sa neustále zvyšuje a vojna na Ukrajine vyvoláva obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

"Dopyt po zlate nebol nikdy taký veľký ako tento rok," povedal riaditeľ mincovne Gerhard Starsich vo svojej kancelárii vo viedenskej budove, v ktorej sa mince razia od 30. rokov 19. storočia.

Samotná mincovňa bola založená v roku 1194, aby razila mince zo striebra vyplateného ako výkupné za Richarda Levie srdce, ktorého pri Viedni zajali a držali v zajatí nepriatelia.

"Momentálne je každá zlatá minca, ktorá vyjde z raziaceho lisu, už predaná," povedal Starsich. "Práve teraz by sme mohli predať trikrát toľko, koľko sme schopní vyrobiť."

Pred obchodom s mincami na rohu budovy sa už mesiace tvoria každý deň dlhé rady. Medzi tými, ktorí stáli v rade, bola aj dôchodkyňa Renate, jedna z mála, ktorá bola ochotná podeliť sa o svoje plány.

"Som zo staršej generácie. Vždy, keď je situácia trochu neistá, vraciame sa k zlatým minciam a vravíme si, že ich vždy budeme vedieť predať," povedala. "Zlato má ten bezpečnostný faktor."

Podľa Starsicha majú zákazníkov zo všetkých vekových skupín a zo všetkých sociálnych vrstiev. Približne tretina mincí ide zahraničným kupcom.

Mincovňa tvrdí, že jej "filharmonická" zlatá minca, pomenovaná podľa svetoznámeho Viedenského filharmonického orchestra, je najpredávanejšou zlatou mincou v Európe a Japonsku.

Rakúsko je finančne konzervatívna krajina, v ktorej verejnosť v čase krízy hromadí hotovosť a zlato.

Rakúska národná banka, ktorá mincovňu vlastní, v októbrovej prezentácii o financiách rakúskych domácností uviedla, že za 2,5 roka od vypuknutia pandémie nového koronavírusu nakúpili Rakúšania viac zlata ako za predchádzajúcich päť rokov. Dopyt po zlate bol v prvej polovici tohto roka dokonca vyšší ako v prvej polovici roka 2020, a to aj napriek rastúcim cenám, čo naznačuje, že je zlato vnímané ako bezpečný prístav.

"Je to kaskáda," povedal Starsich o príčinách. "Začalo sa to pandémiou a koronakrízou, potom vo februári Rusko napadlo Ukrajinu, čo opäť zvýšilo predaj a rastúca inflácia cez leto a jeseň tržby ešte mierne zdvihla."

Tento rok do konca novembra mincovňa predala viac ako 1,8 milióna uncí zlata a priblížila sa k rekordu viac ako 2 miliónov uncí z roku 2009 po globálnej finančnej kríze. Predaje v decembri sú zvyčajne silné, pretože zlato je tradičný vianočný darček.

Starsich dodal, že hon za zlatom je celosvetovým fenoménom, ktorý možno vidieť aj v iných veľkých národných mincovniach. Podľa neho sa viac Rakúšanov snaží zahrnúť zlato do svojich portfólií ako zabezpečenie proti akciám alebo na diverzifikáciu svojich portfólií. Mnohí analytici však pochybujú o užitočnosti zlata v boji proti inflácii.

(1 trójska unca = 31,1034807 gramov)

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.

- Poľské ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky oznámilo, že v pondelok predstaví ďalší krok v procese zavádzania skráteného pracovného času. Ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bak zhodnotí doterajšie analýzy a načrtne budúce plány rezortu v tejto oblasti.

- Veľkou témou súčasnosti je transakčná daň. Poďme sa na ňu pozrieť a čo budeme môcť v nej opravíme. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Robert Fico.

- Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Vladimíra Marcinková (SaS) chce znova zákonne ukotviť právo pre maloletých pacientov na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii.

- Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislava Zuriana, riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ľubomíra Klištinca a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Michala Sedliaka do hodnosti generála.

- Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) odovzdal menovací dekrét Petrovi Hullovi, ktorý bude opätovne pôsobiť vo funkcii riaditeľa Justičnej akadémie.

- Pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu SR neidentifikoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné nedostatky. Rezervy sú ale v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní. Vyplýva to z najnovšej kontroly NKÚ.

- Priame prenosy doplnené rozhovormi s relevantnými hosťami i priamymi vstupmi z Vatikánu budú vo vysielaní slovenských televízii sprevádzať sobotňajšie (26. 4.) mimoriadne vysielanie venované pohrebu pápeža Františka.

- Červená armáda na jednej strane oslobodila slovenské územie na konci svetovej vojny, no ruský režim, ktorý je stále „strojcom vojny“ na strane druhej napadol svojho suseda - Ukrajinu, a porušil tým medzinárodné právo, preto ho nemôžeme legitimizovať, uviedol Drucker.

- Do informačného systému na vzdelávanie dospelých sa zatiaľ zapojilo vyše 400 vzdelávacích zariadení. Na budúci rok by chcelo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR predstaviť balík poukážok na vzdelávanie.

- Dronový útok ruskej armády na mesto Pavlohrad na stredovýchode Ukrajiny si v noci na piatok vyžiadal najmenej tri obete na životoch a viac než desať zranených.

- Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Milan Cisarik nevyhovel návrhu obhajoby a nezastavil trestné stíhanie obžalovaného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra pre premlčanie v korupčnej kauze.

- Francúzska slalomová šampiónka Margot Simondová tragicky zahynula počas tréningu na súťaži Red Bull Alpine Park. Tá sa koná vo Val d'Isere od 24. do 27. apríla. Mala iba 18 rokov.