Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. január 2025Meniny má Bohuslava
< sekcia Ekonomika

Inflácia v britských obchodoch sa udržala na takmer trojročnom minime

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Pod nízku infláciu v obchodoch sa podpísal najmä pokles cien nepotravinových produktov.

Londýn 30. júla (TASR) - Inflácia v britských obchodoch pokračovala tento mesiac v rovnakom tempe ako v júni, čo znamená, že sa udržala na najnižšej úrovni za takmer tri roky. Pod nízku infláciu v obchodoch sa podpísal najmä pokles cien nepotravinových produktov. Ceny potravín pokračovali v raste, tempo rastu sa však spomalilo na 2,5-ročné minimum. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá zverejnila najnovšie údaje Konzorcia britského maloobchodu (BRC).

Ceny v britských obchodoch vzrástli v júli v medziročnom porovnaní o 0,2 %, rovnakým tempom ako v júni. Inflácia v obchodoch sa tak udržala na najnižšej úrovni od októbra 2021.

Prispel k tomu najmä vývoj cien nepotravinových produktov, ktoré pokračovali v poklese, čiastočne však aj ceny potravín, ktoré spomalili tempo rastu. Ceny nepotravinových výrobkov klesli v júli medziročne o 0,9 % po tom ako v júni zaznamenali pokles o 1 %. Ceny potravín síce pokračovali v raste, rast však dosiahol 2,3 % po júnovom raste o 2,5 %. Júlové tempo rastu cien potravín tak bolo najslabšie od decembra 2021.

Mnohých Britov stále ovplyvňuje prudké zrýchlenie inflácie v rokoch 2022 a 2023 a rast úrokových sadzieb, navyše, rast miezd iba v poslednom období začal kompenzovať straty spotrebiteľov z obdobia po pandémii nového koronavírusu. Najbližšie zasadnutie britskej centrálnej banky Bank of England (BoE) je naplánované na štvrtok 1. augusta a niektorí analytici očakávajú, že by mohla pristúpiť k redukcii úrokových sadzieb. BoE sa však obáva najmä inflácie v oblasti služieb, ktorá v júni dosiahla 5,7 % a bola vysoko nad prognózami banky.

Navyše, šéfka BRC Helen Dickinsonová upozornila, že ceny potravín môžu rásť aj v ďalšom období. Vplyv minuloročného poklesu cien komodít totiž postupne ustupuje, okrem toho, na ceny budú vplývať aj škody spôsobené na úrodách v dôsledku klimatickej zmeny.