Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Investície do nehnuteľností vo svete by sa mali tento rok zvýšiť

Ilustračná snímka.. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Prieskum odhalil, že existuje kapitál v hodnote viac ako bilión amerických dolárov, ktorý je zacielený na investície do komerčných nehnuteľností.

Bratislava 23. marca (TASR) – Rok 2016 bude na globálnom realitnom trhu ďalším aktívnym rokom. Predpokladá sa, že tok kapitálu sa medziročne zvýši o 3 až 6 %. Na trhu je voľný bilión amerických dolárov, asi 8 % z nich môže prísť do strednej a východnej Európy. Vyplýva to z celosvetového prieskumu realitno-poradenskej spoločnosti CBRE medzi investormi.

„Prieskum ukazuje, že investičné aktivity budú výrazne expandovať. Až 82 % respondentov spomedzi investorov tvrdí, že ich investície budú na rovnakej alebo ešte vyššej úrovni v porovnaní s rokom 2015,“ uviedol výkonný riaditeľ CBRE Slovensko Tomáš Hegedűš.

Investori podľa neho aj naďalej hľadajú lákavé a výhodné investície do nehnuteľností, najmä vzhľadom na vyššie výnosy a stabilitu týchto investícií. Prieskum odhalil, že existuje kapitál v hodnote viac ako bilión amerických dolárov, ktorý je zacielený na investície do komerčných nehnuteľností. To by malo prispieť k udržaniu súčasnej úrovne ich cien.

Spoločnosť upozornila, že investičné stratégie sú tvorené s určitými obavami o zdravie globálnej ekonomiky, ktoré je jednoznačne na vrchole rebríčka rizík investorov. „Nie je preto prekvapením, že táto situácia nahráva práve investíciám do nehnuteľností. Podľa informácií od investorov, tí sa budú viac zameriavať na kľúčové aktíva a menej na druhotné alebo alternatívne príležitosti s pridanou hodnotou,“ priblížila.

Najžiadanejšími destináciami medzi investormi sú Severná Amerika a západná Európa, dva silné motory svetovej ekonomiky. Naopak, juhovýchodná Ázia je pre investorov menej atraktívna, na čo podľa CBRE nepochybne vplýva neistota z vývoja čínskej ekonomiky, ktorá pomaly oslabuje.

Z pohľadu preferencií miest investori uprednostňujú vyspelé západné metropoly. V rámci regiónu EMEA (Európa, Stredný východ a Afrika) je to Londýn, ktorý je však menej populárny ako v predchádzajúcich rokoch. Nasledujú Madrid, Paríž, Berlín a Varšava. Ak sú však nemecké veľké mestá zoskupené v jednom balíku, mierne pred Londýnom vedú. V Amerike sú medzi top preferovanými mestami Los Angeles, New York a Dallas-Fort Worth. V juhovýchodnej Ázii zase vedú Sydney, Tokio a Šanghaj.

Veľmi silné ostávajú cezhraničné obchodné aktivity, dvaja z piatich respondentov odpovedali, že hľadajú príležitosti mimo svojho domovského regiónu.

„V otázke preferovaných oblastí realitného trhu zostávajú najpopulárnejšími administratívne priestory, aj keď v porovnaní s rokom minulým záujem mierne poklesne z 33 na 30 %. Na druhom mieste je retailový sektor, kde by mal záujem investorov oproti vlaňajšku vzrásť zo 16 na 21 %. Ďalších 20 % investorov sa zaujíma o priemyselný trh, teda logistiku a priemysel, a rovnaké percento zaujal rezidenčný multi-family sektor,“ opísal Hegedűš.