Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 5. máj 2025Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Ekonomika

Emócie zaujímajú všetkých, rozpoznať ich vie aj umelá inteligencia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Etický kódex pre umelú inteligenciu aj samotné skreslenie je odrazom spoločnosti a sledovať jej vývoj je ako sledovať písanie novej biblie.

Bratislava 22. augusta (TASR) – Emócie sú zaujímavé pre všetky odvetvia hospodárstva a pre všetkých ľudí. Zaujímajú každého obchodníka, marketéra, zamestnávateľa, lekára, rodiča či partnera, pretože dodávajú kontext v komunikácii.

Donedávna sa účastníci komunikácie mohli spoliehať na osobné stretnutia a na svoju prirodzenú schopnosť vyhodnocovať emócie z tváre.

V súčasnosti však už niekoľko odvetví aplikuje aj umelú inteligenciu (AI) a strojové učenie na vyhodnotenie emócií. Ide napríklad o zábavný priemysel, oddelenia ľudských zdrojov vo firmách či o zdravotníctvo, konkrétnejšie manažment pacienta v domácom prostredí. Ani AI však nie je neomylná a prináša riziká. Pre TASR to uviedla zakladateľka spoločnosti Emotion ID Lujza Bubánová.

Ako vysvetlila Bubánová, emócie sú z pohľadu slovného vyjadrenia občas veľkou otázkou. „Časť mozgu, ktorá spracováva emócie a je súčasťou nášho najstaršieho mozgu, nie je priamo prepojená s pomerne novou vrstvou zodpovednou za reč," poznamenala s tým, že s rastom kognitívnej schopnosti človeka pre vyjadrenie komplexnejších myšlienok rástol aj počet slov, avšak hovorené slovo už podlieha filtrom toho, ako chce byť človek vnímaný. Slová sú teda často plné skreslenia a otázkou sa často nezistí pravdivý stav.

Skresleniu sa však nevyhne ani umelá inteligencia. „Príkladom môže byť rozpoznávanie tvárí a otázka rasovej rovnosti," uviedla Bubánová s tým, že väčšina databáz je cvičená na tvárach europoidnej rasy a systém sa pri iných rasách občas mýli.

„Čoho výsledkom napríklad bolo, že niekoľkokrát zlé rozpoznanie tváre znamenalo, že na letisku alebo v obchodných centrách obvinili nevinných ľudí z krádeže alebo priestupku,"
ilustrovala Bubánová.

Etický kódex pre umelú inteligenciu aj samotné skreslenie je podľa Bubánovej odrazom spoločnosti a sledovať jej vývoj je ako sledovať písanie novej biblie. Ako zdôraznila, pri nasadení umelej inteligencie na rozpoznávanie alebo vyhodnocovanie emócií sa treba zamyslieť nad tým, ako sa poznatky dajú zneužiť.

Zrejme najviditeľnejším miestom zneužitia dát sú podľa nej sociálne siete. Tie sú svojím spôsobom len komunikačným nástrojom, avšak exponenciálny dosah a anonymita sú podľa Bubánovej ako steroidy pre nebezpečné, klamlivé alebo manipulátorské úmysly.

„Kapacita a rýchlosť spracovania dát v kombinácii so schopnosťou vyvodenia logických poznatkov o používateľoch je ako mať armádu veľmi šikovných podomových predajcov, ktorí sú schopní správne útočiť na emočné rozpoloženie, aby dosiahli cieľ," uzavrela.

Prezident: Európa čelí výzve získať líderstvo v zavádzaní technológií

Slovenská hlava štátu zároveň vyzvala prítomných zástupcov startupov, aby sa nebáli ísť vlastnou cestou, prekračovali hranice a tvorili produkty, ktoré menia svet k lepšiemu.

- Dres Kanady si na majstrovstvách sveta v Štokholme a Herningu oblečie aj brankár Marc-Andre Fleury. Štyridsaťročný veterán ukončil po tejto sezóne svoju kariéru v NHL, v ktorej odohral 21 sezón za Pittsburgh, Vegas, Chicago a naposledy za Minnesotu.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu. Urobil tak v poslednom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským pred tým, ako ho v utorok nahradí na poste kancelára Friedrich Merz (CDU).

- Americký prezident Donald Trump po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) od EÚ žiada jednotnú odpoveď na americké clá, sám ale jej jednotu plánovanou návštevou Moskvy zrádza. Uviedol to predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.

- Najmenej traja ľudia zahynuli po tom, ako sa neďaleko mesta San Diego v americkom štáte Kalifornia prevrátila menšia loď.

- Európa dnes čelí výzve nielen zachovať si svoju pozíciu v oblasti výskumu, ale predovšetkým získať nové líderstvo v zavádzaní technológií do praxe. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini počas startupovej taliansko-slovenskej konferencie LIFTT v Turíne.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vyhlásila, že dá 1000 dolárov a zaplatí cestu nelegálnym migrantom, ktorí sa „sami deportujú“ späť do svojej domovskej krajiny.

- Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil svoju rezignáciu. Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

- Finančná správa (FS) SR na svojom portáli sprístupnila pre platiteľov transakčnej dane „oznámenie o dani z finančných transakcií“.

- Osobitné rokovanie vlády SR o problémoch automobilového priemyslu na Slovensku by sa mohlo uskutočniť začiatkom júla tohto roku. Uviedol to na sociálnej sieti predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) k rokovaniu so zástupcami automobilového sektora.

- Český premiér Petr Fiala prijal na Úrade vlády ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas oficiálnej návštevy v Českej republike.

- Návrh predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) zrušiť nedeľné diskusie je dôkazom neschopnosti a zbabelosti jeho vládneho zlepenca. Uviedol to predseda poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska (PS) Martin Dubéci.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) chce v júni predstaviť koncept opatrení na stabilizáciu ľudských zdrojov v zdravotníctve. Materiál by chcel na rokovanie vlády predložiť ešte tento rok.

- Holandsko si v pondelok pripomenulo 80. výročie oslobodenia spojeneckými vojskami spod okupácie nacistickým Nemeckom.

- Predstavitelia bloku kresťanských strán CDU/CSU a Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) v pondelok v Berlíne podpísali koaličnú dohodu.

- Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

- Slovensko si za prvé štyri mesiace roka požičalo prostredníctvom predaja štátnych dlhopisov viac ako 6,5 miliardy eur. V apríli pribudli pôžičky za 645 miliónov eur. Vyplýva to z aktuálnej mesačnej správy Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

- Ruskí vojnoví blogeri tvrdia, že ukrajinské sily v pondelok podnikli útoky v ruskej Kurskej oblasti. Ukrajinci podľa blogerov útočili raketami a so špeciálnymi vozidlami prešli cez mínové polia v tejto pohraničnej oblasti.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa ešte nerozhodol, či podpíše novelu zákona o neziskových organizáciách. Vyplýva to z vyjadrenia odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR pre TASR.

- Únia miest Slovenska (ÚMS) vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby nepodpísal novelu zákona o neziskových organizáciách.