Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Ekonomika

I. ŠTEFANEC: Mali by sme tlačiť na pokračovanie rokovaní o TTIP

Na snímke poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Podľa slovenského europoslanca I. Štefanca práve malé a otvorené ekonomiky, ako je aj tá slovenská, môžu z uzatvorenia dohody o voľnom obchode s USA (TTIP) profitovať najviac.

Brusel 7. septembra (TASR) - Slovenská vláda by na neformálnom bratislavskom summite Európskej únie mala vyvinúť maximálne úsilie, aby rokovania o zmluve o voľnom obchode medzi EÚ a USA (TTIP) plynule pokračovali. Povedal to slovenský poslanec Európskeho parlamentu a člen výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa Ivan Štefanec (KDH).

Podľa Štefanca práve malé a otvorené ekonomiky, ako je aj tá slovenská, môžu z uzatvorenia TTIP profitovať najviac. "Aby európska ekonomika udržala a zvyšovala svoju konkurencieschopnosť, musí vo svete hľadať strategických partnerov, ktorých hospodárske, politické a právne prostredie je blízke tomu nášmu. Takými partnermi sú predovšetkým Spojené štáty, Kanada a niektoré krajiny juhovýchodnej Ázie," zdôraznil europoslanec pre TASR.

Podľa jeho slov zmluva TTIP vytvorí najväčšiu zónu voľného obchodu na svete, vďaka ktorej získajú európske firmy nové impulzy a "spoločne s USA budeme v rámci svetového obchodu určovať pravidlá pri ochrane životného prostredia, ochrany zdravia spotrebiteľov, ako aj ochrany duševného vlastníctva".

"Pre Európu je to šanca, možno posledná, aby sa mohla podieľať na nastavovaní pravidiel svetového obchodu. Ak sa jej nechopíme my, urobí to niekto iný. Zmluva TTIP nie je tajná ani netransparentná. Rokovania stále prebiehajú, čiže konečný text ani nemôže existovať," konštatoval Štefanec. Pripomenul, že oficiálne stanoviská slovenskej vlády, príslušných rezortov, ako aj premiéra Roberta Fica osobne boli vždy kladné a túto zmluvu vítali.

Odhaduje sa, že TTIP môže priniesť slovenskej ekonomike nárast exportu o 116 percent a až 27.000 nových pracovných miest, a to najmä v malých a stredných podnikoch, z ktorých mnohé využijú svoju úlohu subdodávateľov. Slovensko do USA vyváža hlavne automobily, stroje, železo a oceľ, pre ktoré po podpise TTIP prestanú platiť colné a iné bariéry. Harmonizácia technických noriem a predpisov zvýši export európskych strojárskych výrobkov a automobilov, čo bude mať opäť pozitívne dopady na hospodársky rast a zamestnanosť na Slovensku.

Ak bude na neformálnom bratislavskom summite nastolená otázka ďalšieho pokračovania rokovaní o TTIP, premiér Fico by mal slovenskú pozíciu dôsledne obhajovať a hľadať pre ňu spojencov aj medzi ostatnými členskými štátmi.

"Verím, že slovenská vláda - tak ako stále doteraz - aj na bratislavskom summite bude pokračovať v rokovaní o TTIP a toto rokovanie podporí, aby mohla byť zmluva uzatvorená," uzavrel Štefanec.