Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Ekonomika

J. Božik: Hlavnou prioritou ZMOS-u zostáva financovanie miest a obcí

Na snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor mesta Partizánske Jozef Božik počas 36. Snemu ZMOS 28. mája 2024 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Organizácia plánuje predstaviť v spolupráci s odborníkmi stratégiu klimatickej adaptácie, ktorá pomôže mestám a obciam lepšie zvládať dôsledky klimatických zmien.

Bratislava 31. decembra (TASR) - Hlavnou prioritou Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na rok 2025 zostáva financovanie miest a obcí. TASR o tom v utorok informovala ústredná riaditeľka kancelárie ZMOS Zuzana Špačeková.

"ZMOS bude naďalej presadzovať dofinancovanie deficitu podielových daní a zavedenie systémových opatrení na stabilizáciu rozpočtov, ktoré zabezpečia dlhodobú finančnú udržateľnosť samospráv," uviedol predseda ZMOS-u Jozef Božik.

Kľúčovou témou na rok 2025 je podľa neho reforma financovania sociálnych služieb a regionálneho školstva, konkrétne základných škôl, ako aj nastavenie spravodlivého modelu financovania neverejných poskytovateľov sociálnych služieb a neverejných zriaďovateľov materských a základných škôl. "Cieľom je vytvoriť finančný systém, ktorý bude reflektovať reálne potreby samospráv a zabezpečí rovnaké podmienky pre všetkých poskytovateľov týchto služieb," ozrejmil.

Organizácia plánuje predstaviť v spolupráci s odborníkmi stratégiu klimatickej adaptácie, ktorá pomôže mestám a obciam lepšie zvládať dôsledky klimatických zmien. "Pilotné projekty sa začnú realizovať už v roku 2025 a budú zahŕňať opatrenia na ochranu pred extrémnym počasím, znižovanie uhlíkovej stopy a udržateľné využívanie prírodných zdrojov," konkretizoval Božik.

Dôležitou výzvou bude podľa neho znižovanie energetickej nákladovosti samospráv prostredníctvom projektu Skryté úspory v energetických dátach, ktorý ZMOS spustí v spolupráci s odborníkmi. Projekt sa zameria na analýzu a optimalizáciu spotreby energií v mestách a obciach.

Združenie sa od nového roka po troch rokoch absencie opäť stane členom Rady európskych obcí a regiónov (CEMR), tzv. európskeho ZMOS-u. "CEMR nám poskytne priestor venovať sa kľúčovým témam, ako je posilnenie prístupov na prekonávanie mestsko-vidieckych bariér s cieľom zlepšiť spoluprácu a vyvážený rozvoj regiónov. V tejto európskej platforme sa chceme venovať zmierňovaniu dôsledkov klimatickej zmeny v mestách a obciach, pričom plnenie európskych klimatických cieľov bude prispôsobené lokálnym podmienkam," priblížil predseda ZMOS. Ďalšou oblasťou záujmu bude podľa neho prekonanie digitálnej priepasti a posilnenie miestnych a regionálnych samospráv ako hnacej sily zamestnanosti a digitálnej transformácie.

V budúcom roku si organizácia pripomenie 35. výročie založenia združenia a územnej samosprávy na Slovensku. "Toto jubileum poskytne priestor na reflexiu doterajších úspechov a predstavenie modernizačných návrhov, ktoré zlepšia fungovanie slovenských miest a obcí," skonštatoval Božik. ZMOS podľa neho v tejto súvislosti pripravuje sériu podujatí vrátane nových vydaní Obecných novín.

Jedným z kľúčových návrhov bude modernizácia územnej samosprávy aj s novým financovaním, ktorú združenie predstaví v spolupráci so samosprávnymi krajmi. "Naším cieľom v novom roku bude posilniť postavenie miest a obcí ako partnerov vlády a štátu, a nie ich degradovať na závislé subjekty, ktoré musia neustále žiadať o podporu. Samosprávy musia byť vnímané ako strategickí partneri štátu, ktorých prioritou je zabezpečiť kvalitné služby pre občanov a spravodlivé financovanie, umožňujúce naplnenie ich plného potenciálu a zabezpečenia rozvoja celého územia Slovenskej republiky," vyhlásil Božik.