Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

J. RICHTER: Anuitná novela prináša zodpovedné riešenia pre sporiteľov

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter Foto: TASR/Martin Baumann
Ivan Švejna Foto: TASR/Tomáš Halász

Opozičný poslanec Národnej rady SR za strany Most-Híd Ivan Švejna navrhuje novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení stiahnuť z rokovania.

Bratislava 4. júna (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR začali rokovať o návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení.

Ako podotkol na úvod rozpravy minister práce Ján Richter (Smer-SD), od zavedenia druhého piliera na Slovensku už ubehlo desať rokov. Podľa jeho slov pozornosť bola doteraz sústredená na sporiacu fázu, rok 2015, keď sa začne výplata prvých dôchodkov. Nezadržateľne sa blíži. Preto bolo podľa šéfa rezortu práce nevyhnutné zamerať pozornosť na vytvorenie podkladov pre výplatu dôchodkov. "Zrodila sa anuitná novela, ktorá prináša zodpovedné riešenia v prospech spotrebiteľov a podporuje dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému," povedal minister.

Novela prináša niekoľko zmien. Podľa Richtera je dôležitou novinkou vytvorenie centrálneho ponukového systému. Prostredníctvom neho totiž budú poisťovne predkladať sporiteľom ponuky. "Takýto systém zabezpečí pre sporiteľa rýchly prístup k jeho dôchodku. Je to zrozumiteľné a komfortné riešenie, ktoré garantuje transparentnosť a zároveň podporuje konkurenčné prostredie poisťovniam," myslí si Richter. Predloženie ponúk zároveň umožní lepšiu informovanosť sporiteľov. "Využitie ponukového systému bude ako pre sporiteľov, tak aj pre poisťovne povinné," uviedol Richter.

Dôchodky budú primárne sporiteľom vyplácať poisťovne. "Len poisťovne dokážu v komerčnej sfére kryť riziko dlhovekosti," upozornil Richter.

Podľa ministerstva práce je novela výnimočná aj v tom, že zohľadňuje rôzne životné situácie sporiteľov. "Jej cieľom je spolu s dôchodkom z prvého piliera zabezpečenie doživotného dôchodkového príjmu. Dôchodky sa budú vyplácať aj formou dočasného dôchodku, ako aj formou programového výberu," ozrejmil minister.


Ivan Švejna navrhuje anuitnú novelu stiahnuť z rokovania

Opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR za strany Most-Híd Ivan Švejna navrhuje novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení stiahnuť z rokovania. Podľa neho má totiž veľa slabín. Aj z toho dôvodu apeloval na svojich opozičných kolegov, ktorí plánujú novelu podporiť, aby to veľmi dobre zvážili. "Kolegovia z opozície, dávate bianko zmenku strane Smer na to, aby čokoľvek, čo sa stane zlé, bude ich alibi. Podporíte zákon Smeru, ktorý neviete ako bude fungovať v praxi," vyhlásil Švejna na konci desiateho rokovacieho dňa 35. schôdze NR SR.

Švejna skritizoval najmä navrhované zavedenie takzvanej individuálnej miery náhrady. Podľa neho sa každému človeku, ktorý je v druhom pilieri, bude porovnávať to, aký vysoký bude mať dôchodok z dvojpilierového systému a aký vysoký by mal dôchodok, keby nevstúpil do druhého piliera. To znamená, koľko by dostal od štátu a koľko by dostal z dvojpilierového systému. "Výsledok je taký, že približne podľa prepočtov ministerstva práce 20 % ľudí by mali mať nárok na programový výber, to znamená, tí by mali mať viacej peňazí, ako keby dostali od štátu a 80 % ľudí budú mať nižšie dôchodky," povedal Švejna.

Opozičná strana KDH avizovala, že sa plánuje zdržať v hlasovaní pri tomto návrhu novely zákona. Poslanec Július Brocka (KDH) to zdôvodnil tým, že sa chce strana vymaniť z podozrenia z kolaborácie so Smerom-SD. Túto nálepku dostali poslanci pri novele ústavy. Podľa jeho slov však na rozdiel od ústavného zákona teraz ide o veľké peniaze, o šesť miliárd eur, ktoré sú v druhom pilieri. "Chceme sa vymaniť z podozrenia kšeftovania so Smerom, tak som vám oznámil zámer, ktorý urobil náš poslanecký klub. Zdržíme sa v hlasovaní pri tomto návrhu novely zákona," priblížil Brocka.

Exminister práce a opozičný poslanec Jozef Mihál (SaS) však zmeny, ktoré navrhuje rezort práce naopak schvaľuje. "Túto novelu v zásade podporujem a budem odporúčať aj každému koho stretnem, aby hlasoval za. Najmä preto, lebo historicky za celú existenciu druhého piliera pôjde prvýkrát o tak schválenú zásadnú novelu, ktorá bude mať podporu nielen navrhovateľa, ale aj pomerne veľkej časti opozície," skonštatoval Mihál.

Podľa jeho slov časom bude mať oveľa viac ľudí nárok na programový výber úspor z druhého piliera. "Ľudia budú mať istú voľnosť narábania s prostriedkami," podotkol Mihál.

Ďalšou navrhovanou zmenou je aj to, aby si ľudia, ktorí poberajú dôchodok a popri tom stále pracujú, mohli požiadať každoročne o navýšenie dôchodku. "Výborný je návrh, ktorý hovorí o možnosti požiadania o navýšenie dôchodku pre pracujúcich dôchodcov raz ročne, bez toho, že by museli ukončiť svoju činnosť. To všetci pracujúci dôchodcovia privítajú. Pracujúci dôchodcovia si túto zmenu zaslúžia," dodal.