Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. január 2025Meniny má Bohuslava
< sekcia Ekonomika

Jahnátek pohrozil zablokovaním reformy poľnohospodárskej politiky EÚ

Ľubomír Jahnátek Foto: TASR/Martin Baumann

Slovenský minister pôdohospodárstva a vidieka Ľubomír Jahnátek je na dvojdňovom zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Bruseli.

Brusel 19. marca (TASR) - Dvojdňové zasadnutie Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Bruseli, zamerané na dosiahnutie dohody o reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ, sa nečakane skomplikovalo. Slovenský minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek uviedol, že rokovania môžu potrvať až do stredy a naznačil hlboký názorový rozkol medzi pôvodnými 12 členskými štátmi EÚ a pätnástkou nových členských štátov.

Podľa Jahnátka má írske predsedníctvo EÚ ambíciu uzavrieť do konca júna štyri nariadenia, podľa ktorých sa európski poľnohospodári majú riadiť do roku 2020. Rok trvajúce rokovania ministrov o reforme SPP však zatiaľ nepriniesli výrazný posun a ministrom sa ani v pondelok, ani dnes nedarilo nájsť spoločné kompromisné riešenie pre túto politiku.

Podľa slovenského ministra sú viditeľné názorové rozpory medzi starými a novými členskými štátmi a existujúce bariéry sa zatiaľ nedarí prekonať.

Slovenská delegácia upozornila na chyby systému

Slovenská delegácia na Rade upozornila, že počas predchádzajúceho programovacieho obdobia (2009-13) bolo možné identifikovať určité chyby systému. Vďaka rozdielnym prístupom ku krajinám s režim jednotnej platby na plochu (SAPS) a krajinám s režimom jednotnej platby (SPS) došlo podľa Jahnátka na Slovensku takmer k zániku špecializovanej rastlinnej výroby alebo chovu ošípaných a hydiny. Ide o oblasť takzvaných citlivých položiek a diferencovaný prístup voči starým a novým členským štátom na Slovensku viedol k výpadkom produkcie v tomto sektore o viac ako 50 percent a ku každoročnému úbytku 10.000 pracovných miest.

"Preto, keď teraz navrhujeme nový systém, musíme zohľadniť negatívne dopady. Nielen u nás, lebo aj ostatné nové členské štáty majú podobné problémy ako my," zhodnotil situáciu Jahnátek.

Minister spresnil, že náročné rokovania, ktoré začali v pondelok ráno neviedli k želanému kompromisu a preto sa zvolil variant trilaterálnych rozhovorov, keď pred zástupcov Európskej komisie (EK) a írskeho predsedníctva predstúpi každý členský štát so svojimi troma najdôležitejšími prioritami.

Slovenská delegácia rokovala až v pondelok neskoro večer, pričom tri "nepriestrelné" priority, ktoré predstavil Jahnátek sa týkajú 15 percent dobrovoľne viazaných platieb s možnosťou výberu pre členské štáty v oblasti citlivých položiek, zachovanie kvót v oblasti cukru a využívanie výsadbových práv.

Tri priority

Prvá z priorít sa týka zmeny článkov 38 a 39 dohody, čo znamená, že na citlivé položky majú mať vplyv samotné štáty a nebudú taxatívne navrhované EK. Druhá priorita sa týka obáv, že ak EÚ od roku 2015 prejde na nekótovaný systém cukru, Slovensko by mohlo prísť o okolo 3000 pracovných miest. A do tretice, v oblasti výsadbových práv, je obava, že ak sa umožní napríklad nekontrolovaný systém výsadby vinohradov, zmení to podiel dovozov vína na Slovensko, čo potopí kvalitných slovenských vinárov.

Jahnátek v oblasti presadzovania priorít uviedol, že pre Slovensko sú neakceptovateľné návrhy, ktoré by viedli k ďalšiemu zhoršovaniu situácie našich farmárov a poľnohospodárov.

"Pokiaľ nedosiahneme 15 percent priamych platieb pre citlivé sektory, čo je naša hranica, budeme blokovať návrh reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky," upozornil Jahnátek.

V prípade, ak sa ministrom poľnohospodárstva nepodarí dosiahnuť potrebný kompromis do stredy do rána, podľa Jahnátka sa bude musieť zopakovať zasadnutie Rady a pokračovať v rokovaniach či už na bilaterálnej alebo trilaterálnej báze.

Premiér navrhne vydanie stanoviska k zahraničnopolitickej orientácii

Predseda vlády zároveň potvrdil aj štvrtkovú (9. 1.) cestu do Bruselu v súvislosti so zastavením tranzitu plynu cez Ukrajinu.

,aktualizované 

- Nemecko nalieha na Európsku úniu, aby zmiernila sankcie uvalené na Sýriu, ktorú od decembrového prevratu ovládajú islamistami vedení povstalci. V utorok to podľa agentúry AFP uviedli nemenovaní diplomati, píše TASR.

- Venezuelský opozičný líder Edmundo González Urrutia tvrdí, že jeho zaťa v utorok ráno v Caracase uniesli muži s kapucňami na hlavách, informuje TASR podľa agentúr AFP a AP.

- Novozvolený americký prezident Donald Trump vyhlásil, že členské štáty NATO by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu z dvoch na aspoň päť percent HDP.

- Zvolený americký prezident Donald Trump odmietol vylúčiť použitie vojenského alebo ekonomického nátlaku na získanie Panamského prieplavu a Grónska.

- Americký miliardár Elon Musk chce kúpiť anglický futbalový klub FC Liverpool. Uviedol to jeho otec Errol Musk.

- Vedenie automobilky Volkswagen (VW) sa zriekne veľkej časti svojich miezd, aby tým prispelo k celkovému zníženiu nákladov v rámci koncernu.

- Maďarsko a Slovensko zabezpečujú takmer dve tretiny ukrajinského dovozu elektriny, ktorý vlani výrazne vzrástol pre ruské údery na energetickú infraštruktúru.

- Úrad vlády (ÚV) SR bude o pracovnom programe premiéra Roberta Fica (Smer-SD) poskytovať len nevyhnutné informácie. O jeho súkromnom programe nebude informovať. Uviedol to predseda vlády vo videu na sociálnej sieti.

- Spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálne siete Facebook aj Instagram, oznámila, že na svojich platformách končí s overovaním faktov nezávislou treťou stranou.

- Na letisku v americkom štáte Florida sa v priestore pre podvozok lietadla spoločnosti JetBlue našli dve ľudské telá.

- Meno šéfa kabinetu predsedu maďarskej vlády Antala Rogána sa objavilo na zozname osôb, ktoré majú byť sankcionované ministerstvom financií Spojených štátov, a to pre údajnú korupciu.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár a šéf českej diplomacie Jan Lipavský sa dohodli na ďalšej spolupráci svojich štátov. Zhodli sa aj na potrebe otvorenej komunikácie. Urobili tak počas utorkového telefonického rozhovoru.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) chce navrhnúť najvyšším ústavným činiteľom a predsedom koaličných strán vydanie stanoviska, ktoré bude definovať obsah a kvalitu zahraničnopolitickej orientácie.

- V Chránenej krajinnej oblasti Poľana došlo k útoku medveďa hnedého na poľovníka. Muž pri incidente utrpel viaceré poranenia.

- Fajčiari v Rakúsku v uplynulom roku opäť poskytli významný príspevok štátnemu rozpočtu. Príjmy z dane z tabakových výrobkov sa v roku 2024 v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšili o 59 miliónov eur na 2,4 miliardy eur.

- Pred úradom belgického premiéra v Bruseli zadržali v pondelok muža s nožom. Prokuratúra v utorok informovala, že tento muž sa už v minulosti dopustil obdobného činu a polícia tak o ňom mala záznam.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) vraj ide vo štvrtok (9. 1.) rokovať do Bruselu o tranzite plynu. Opäť chytá problém za chvost, navyše potom, ako ho sám vyvolal. Uviedol to predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.

- Tvrdenia SR, že Ukrajina zmarila rokovania o energetických dodávkach v Bruseli, neodrážajú realitu, povedal pre bruselský magazín Politico ukrajinský veľvyslanec pri EÚ Vsevolod Čencov.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár (Smer-SD) a šéf českej diplomacie Jan Lipavský sa dohodli na ďalšej spolupráci dvoch susedských štátov. Zhodli sa aj na potrebe otvorenej komunikácie. Urobili tak počas utorkového telefonického rozhovoru.

- Nikto nevolá po plošnom love vlka, hystériu Progresívneho Slovenska (PS) odmietame. Nová vyhláška má zaviesť racionálny manažment populácie vlka dravého na Slovensku. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.