Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Japonská centrálna banka zvýši podiel žien na manažérskych postoch

Na snímke japonský denník Nikkei je v novinovom stánku v Jokohame 27. júla 2015. Na stránke je nadpis "(Nikkei) kupuje britský FT". Britská mediálna spoločnosť Pearson sa dohodla na predaji skupiny Financial Times (FT) japonskej spoločnosti Nikkei za 1,29 miliardy USD (1,72 miliardy eur). Foto: TASR/AP

V rámci správy Svetového ekonomického fóra (WEF) o rovnosti pohlaví z roku 2020 patrí Japonsku zo 153 krajín až 121. miesto.

Tokio 23. marca (TASR) - Japonská centrálna banka plánuje do dvoch rokov posilniť postavenie žien v inštitúcii. Bank of Japan (BOJ) patrí v tejto oblasti k inštitúciám s najhoršími údajmi, avšak ani najnovší plán podľa údajov agentúry Reuters nie je príliš ambiciózny.

V rámci správy Svetového ekonomického fóra (WEF) o rovnosti pohlaví z roku 2020 patrí Japonsku zo 153 krajín až 121. miesto. Aj japonská centrálna banka v tomto smere výrazne zaostáva za centrálnymi bankami iných krajín. Napríklad, na rozdiel od Európskej centrálnej banky (ECB) alebo amerického Federálneho rezervného systému (Fed) centrálnu banku v Japonsku počas jej takmer 140-ročnej histórie nikdy neviedla žena. Aj v menovej rade je pozícia žien slabá a z deviatich členov je iba jedna žena.

Banka preto v utorok predstavila plán, v rámci ktorého chce do dvoch rokov podiel žien v manažérskych pozíciách inštitúcie zvýšiť. Ako však uviedla agentúra Reuters, ak sa aj plán zrealizuje, k veľkým zmenám stále nedôjde. Zo súčasných 6 % by sa podiel žien na manažérskych postoch BOJ mal do konca roka 2023 zvýšiť na 10 %. Na porovnanie, v ECB dosahuje podiel žien v manažérskych pozíciách približne 30 %.