Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. január 2025Meniny má Bohuslava
< sekcia Ekonomika

Japonská ekonomika v 3. štvrťroku klesla

Na elektronickej tabuli je hodnota kľúčového indexu Nikkei 225, ktorý si pripísal 1051,26 bodu alebo 4,88 % a uzavrel na 22.582,21 bodu v utorok 16. júna 2020. Foto: TASR/AP

Kapitálové výdavky v sledovanom období vzrástli medzikvartálne o 1,5 %, ale súkromná spotreba stúpla len o 0,1 % a zahraničný dopyt klesol o 0,6 %.

Tokio 8. decembra (TASR) - Japonská ekonomika v 3. štvrťroku 2022 klesla menej, ako naznačili predbežné údaje. To ukazuje, že prekonala ďalšiu veľkú vlnu ochorenia COVID-19 s menšími škodami, ako sa predpokladalo. Informoval o tom vo štvrtok úrad vlády. TASR správu prevzala z AP.

Podľa spresnených údajov sa hrubý domáci produkt (HDP) Japonska za tri mesiace do konca septembra 2022 znížil medziročne o 0,8 % namiesto o 1,2 % pri rýchlom odhade. Napriek tomu tento výsledok ostro kontrastuje s nárastom HDP o 4,6 % v predchádzajúcom štvrťroku.

Pokles HDP, prvý za rok, odráža slabú súkromnú spotrebu, výrazné spomalenie podnikových investícií a najrýchlejší rast hodnoty dovozu za sedem kvartálov v dôsledku historického poklesu japonskej meny jen, ktorý prinútil centrálnu banku intervenovať na trhoch.

V medzikvartálnom porovnaní a po očistení od sezónnych vplyvov sa HDP tretej najväčšej svetovej ekonomiky v 3. štvrťroku znížil o 0,2 % namiesto o 0,3 % pri rýchlom odhade. V predchádzajúcom kvartáli však ešte vzrástol o 1,1 %. Išlo o prvé medzikvartálne zníženie HDP od 3. štvrťroka 2021 v dôsledku globálnych inflačných tlakov a slabého jenu.

Kapitálové výdavky v sledovanom období vzrástli medzikvartálne o 1,5 %, ale súkromná spotreba stúpla len o 0,1 % a zahraničný dopyt klesol o 0,6 %.

Pandemické opatrenia v Japonsku sa koncom leta zmiernili, čo umožnilo obnoviť normálnu aktivitu a cestovanie po mnohých mesiacoch obmedzení. Ekonomika v súčasnom 4. štvrťroku naberá tempo, ale očakáva sa, že utlmený dopyt z Číny a spomalenie rastu na iných veľkých trhoch v dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb centrálnych bánk v rámci boja s infláciou, obmedzia rýchlosť zotavovania japonského hospodárstva.