Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Oslabený jen pomôže rásť Japoncom na úkor Juhokórejčanov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Kórejský won zostával roky slabý, kým jen voči doláru a iným menám dlhodobo posilňoval.

Soul 18. februára (TASR) - Oslabený japonský jen sa podľa agentúry AP prejaví nepriaznivo na exporte Kórejskej republiky. Juhokórejskí vývozcovia ako Hyundai a Samsung Electronics doteraz zvyšovali svoj trhový podiel vo svete na úkor japonských rivalov. Kórejský won zostával roky slabý, kým jen voči doláru a iným menám dlhodobo posilňoval.

Januárovým rozhodnutím japonskej centrálnej banky BoJ zastaviť posilňovanie jenu neobmedzeným nákupom vládnych dlhopisov a aj úvermi firmám zastaviť pokles výrobných a spotrebiteľských cien a dosiahnuť ich vzostup, sa japonsko-juhokórejská relácia zmenila o 180 stupňov.

AP uvádza, že japonská supervoľná menová politika, ktorú presadzuje japonský premiér Šinzó Abe, sa už začína prejavovať. Skôr, než Abe vyhral parlamentné voľby a v decembri zostavil vládu, USD stál 80 JPY, minulý týždeň sa kurz dolára zvýšil na 95 JPY. Won v rovnakom období posilňoval tak voči doláru, ako aj jenu.

Juhokórejskí exportéri už informovali, že vlani v poslednom štvrťroku dosiahli nižší zisk. Japonskí konkurenti začínajú pociťovať výhodu slabšieho jenu v raste zisku z predaja produkcie v zahraničí, prípadne silno stratovým firmám, medzi ktorými sú Sharp a Panasonic, sa darí znižovať straty v podnikaní v zahraničí.

Južná Kórea je štátom so silným vývozom. Export sa podieľa na jej hrubom domácom produkte (HDP) až 50 %. Soulská centrálna banka pred časom uviedla, že vzostup wonu voči doláru v roku 2010 znížil kórejský domáci produkt o 0,4 percentuálneho bodu. Výskumný ústav Hyundai teraz vypočítal, že jednopercentný vzostup wonu voči jenu sa prejaví poklesom juhokórejského vývozu o 0,9 %.

Práve predpoklad, že jen zoslabne, je dôvodom rastovej prognózy Japonska a silného vzostupu akcií firiem tejto ostrovnej krajiny.

Silnejší won môže prispieť k oslabeniu inflácie. Tento vývoj umožní zahraničným spoločnostiam, aby svoje produkty predávali lacnejšie než ich kórejskí konkurenti. Kórejčanom však klesnú aj ceny dovážaných komodít, napríklad plynu, ropy, surovín a materiálov potrebných pre výrobu.

Japoncom zase porastú ceny práve tých komodít, ktoré dovážajú aj Juhokórejčania. V nedávnej minulosti japonské koncerny reagovali na rast hodnoty národnej meny budovaním kapacít v zahraničí. Je takmer isté, že zahraničný tovar v japonských obchodoch vzrastie a napríklad bude ohrozená doterajšia cena jedál v reštauráciách, lebo ich majiteľom sa oplatilo dovážať lacné produkty z cudziny.

Teraz sa ešte nedá presvedčivo odpovedať na otázku, či pokles jenu bude povestnou snehovou guľou na svahu, ktorá zapríčiní globálnu lavínu nazvanú menová vojna. Ekonóm z ústavu Hyundai Lim Hi-džang tvrdí, že táto téma nie je ešte aktuálna. Iní sa domnievajú, že o nej môže rozhodnúť miera oslabenia jenu. „Je veľmi ťažké stanoviť, aká je reálna hodnota nejakej meny,“ povedal Masamiči Adači z tokijskej pobočky JP Morgan a dodal: „Pri kurze 90 jenov za dolár sa môže dôvodiť, že je to len oprava jeho predchádzajúceho kurzu. Ale ak bude stáť dolár viac ako 110 jenov a bude usmerňovaný politikou, môže vzniknúť problém.“