Juncker sa už po druhý raz dostavil pred tento výbor, aby vysvetlil súčasné iniciatívy eurokomisie v boji proti daňovým únikom, ale aj preto, aby opätovne vysvetlil svoju úlohu v kauze LuxLeaks. J
Autor TASR
Brusel 30. mája (TASR) - Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker dnes počas výsluchu pred poslancami Európskeho parlamentu v spojitosti so škandálom LuxLeaks priznal, že kým bol vo funkcii predsedu vlády Luxemburska, "zanedbal" zaistenie spravodlivej daňovej súťaže.
Kauza, ktorá vypukla v novembri 2014, keď už bol Juncker na čele exekutívy EÚ, sa týka obrovských daňových únikov spôsobených uzatváraním tajných dohôd medzi luxemburskou vládou a stovkami nadnárodných spoločností. Juncker už vtedy prisľúbil, že sa ako dotknutá osoba nebude brániť objektívnemu vyšetrovaniu.
"Som v prospech daňovej súťaže, tá ale musí byť spravodlivá a taká nebola vždy," opísal Juncker svoje "zanedbanie" v rámci vypočúvania pred výborom EP, ktorý túto kauzu vyšetruje.
Juncker sa už po druhý raz dostavil pred tento výbor, aby vysvetlil súčasné iniciatívy eurokomisie v boji proti daňovým únikom, ale aj preto, aby opätovne vysvetlil svoju úlohu v kauze LuxLeaks. Juncker bol premiérom Luxemburska v rokoch 1995-2013, keď došlo k tajným dohodám medzi vládou a veľkými firmami ako napríklad Fiat, Pepsi, IKEA, AIG, Coach či Deutsche Bank. Spolu malo ísť o takmer 340 veľkých firiem, ktoré využívali možnosť značných daňových úľav.
"Nie som architektom tohto systému, ale som politicky zodpovedný," priznal Juncker už v roku 2014, krátko po zverejnení dokumentov odhaľujúcich celú hĺbku daňového škandálu.
Dnes na pôde europarlamentu spresnil, že ako luxemburský premiér a minister financií nikdy nebol priamo zapojený do "osobitných dohôd" so zahraničnými firmami a ani s firmami nediskutoval o konkrétnych daňových opatreniach. Vysvetlil, že daňové úpravy boli dohodnuté medzi firmami a fiškálnymi inštitúciami Luxemburska, a nie s ministrami jeho vlády. "Ide o jasný princíp v Luxembursku, ktorý ale neplatí všade v Európskej únii", dodal Juncker.
Luxembursko je aj v súčasnosti predmetom vyšetrovania zo strany Európskej komisie. Dôvodom je neoprávnené poskytnutie štátnej pomoci pri daňovom zaobchádzaní s obrími firmami Amazon a McDonald's.