Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Slavomír
< sekcia Ekonomika

Pri platení v zahraničí sa oplatí voliť prepočet bez konverzie

Ilustračné foto. Foto: TASR/DPA

Do krajín, ktoré nemajú dostatočne širokú infraštruktúru platobných systémov, je vhodné cestovať s celosvetovo obchodovateľnou menou, akými sú americký dolár či euro.

Bratislava 20. augusta (TASR) - Dovolenková sezóna je v plnom prúde a niektorí ľudia si mohli zvoliť ako svoju destináciu pre oddych zahraničie. Či už mimo eurozóny alebo v rámci nej. V krajinách, ktoré doteraz neprijali jednotnú menu euro, sa oplatí platiť najmä platobnou kartou, prípadne si so sebou vziať celosvetovo obchodovateľnú menu.

"Pokiaľ cestujete do krajín, ktoré sú mimo eurozóny alebo ktoré sú súčasťou Európskej únie, ale ktoré nepoužívajú jednotnú menu euro odporúčam, pokiaľ je to možné, v čo najvyššej možnej miere využívať pri platení platobnú kartu, ktorá je nielen ekonomickejšia, ale aj bezpečnejšia v porovnaní s hotovosťou," konštatuje Sylvia Ďatelinková z Inštitútu alternatívneho riešenia sporov v Slovenskej bankovej asociácii.

Do krajín, ktoré nemajú dostatočne širokú infraštruktúru platobných systémov, je vhodné cestovať s celosvetovo obchodovateľnou menou, akými sú americký dolár či euro. "Zameniť peňažné prostriedky na cudziu menu je najvýhodnejšie výberom z bankomatu debetnou platobnou kartou v dovolenkovej destinácii, do ktorej občan cestuje. Vyberať odporúčam hotovosť jednorazovo, iba v takom objeme, ktorý na dovolenke reálne minie a najlepšie v partnerských bankomatoch domovskej banky, aby sa vyhli poplatkom," radí Ďatelinková.

Pri výbere prostriedkov z bankomatov v zahraničí by však mali byť ľudia obozretní a dbať na bezpečnostné pravidlá. Ďatelinková odporúča prekryť klávesnicu bankomatu pri zadávaní číselnej kombinácie PIN kódu, výber realizovať na frekventovaných a nie odľahlých miestach a vždy počkať, kým bankomat vydá hotovosť, platobnú kartu a potvrdenie o výbere. "Najdôležitejšie pri samotnom výbere hotovosti v cudzej mene z bankomatu je voliť si výber bez konverzie. V tom prípade určuje kurz domovská banka. Rovnako to platí aj pri platbe kartou cez POS terminál, keď je podstatné zadávať prepočet transakcie bez konverzie," upozornila Ďatelinková. Ak by si totiž zvolil dovolenkár opačnú možnosť, teda platbu či výber s konverziou, v tom prípade kurz určuje zahraničná banka. "Tento je zväčša nevýhodnejší, pričom takáto transakcia môže byť spojená aj s poplatkom," priblížila Ďatelinková.

Ak dovolenkárovi zostane hotovosť, je vhodnejšie ju zameniť za celosvetovo obchodovateľnú menu ešte v destinácii, v ktorej sa nachádza. Banky totiž nedržia všetky meny, preto môže mať problém po návrate domov s výmenou cudzej meny. Vždy je potrebné si preveriť, či banka s danou cudzou menou obchoduje.

Utorok bude oblačný, miestami sa môže objaviť dážď

Teploty vystúpia na 18 až 23 stupňov C.

- Katarskí a egyptskí sprostredkovatelia predložili nový návrh na prímerie a následné ukončenie vojny v Pásme Gazy, uviedol to v pondelok palestínsky predstaviteľ oboznámený s rokovaniami o prímerí medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

- Ceny ropy v utorok ráno vyrovnali časť strát z predchádzajúceho dňa. K oživeniu prispeli náznaky pokroku v rokovaniach o iránskom jadrovom programe, hoci na trhu pretrváva neistota súvisiaca s colnou a menovou politikou Spojených štátov.

- Ruská novinárka Jekaterina Barabašová, ktorá kritizovala inváziu ruských vojsk na Ukrajinu, zrejme unikla z domáceho väzenia a je na úteku. Ruské úrady po nej vyhlásili pátranie.

- Najmenej traja ľudia utrpeli zranenia pri masívnom dronovom útoku ruských síl na ukrajinské čiernomorské prístavné mesto Odesa. Útok, ku ktorému došlo v pondelok večer, spôsobil viacero požiarov a poškodil civilnú infraštruktúru.

- Dnes bude prevažne oblačno, miestami prehánky. Teploty 18 až 23 stupňov C.

- Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania sa zúčastnia na pohrebe pápeža Františka v Ríme. Trump to potvrdil v pondelok na svojej sociálnej sieti Truth Social.

- Pri dopravnej nehode medzi obcami Medzibrod a Slovenská Ľupča, ku ktorej došlo popoludní, zomrelo maloleté dievča.

- Pápež František zomrel na mozgovú príhodu, ktorá spôsobila kómu a "nezvratné" zlyhanie srdca.

- Polícia upozornila na šíriaci sa podvod prostredníctvom SMS. Je podľa nej mimoriadne nebezpečný najmä preto, že pôsobí dôveryhodne.

- Muž v Bratislave v pondelok neprežil zrážku s nákladným vlakom. Polícia prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

- Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

- Vodiči sa na viacerých úsekoch slovenských ciest zdržia pre nehody. Situácia je najhoršia najmä na západnom a strednom Slovensku.

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.