Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Ekonomika

Kažimír: Môžete ma volať unavený Joe

Peter Kažimír Foto: TASR/Michal Svítok

Minister reagoval takto na kritiku z radov opozície a to najmä za nárast dlhu krajiny, konsolidačné opatrenia či stav nezamestnanosti a zhoršovanie podnikateľského prostredia.

Bratislava 15. mája (TASR) – Celý civilizovaný svet je bičovaný niekoľko rokov zlými správami. Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) preto priznal, že nie je šťastný ako minister financií. "Môžete ma volať unavený Joe, som frustrovaný z toho, že žijeme päť rokov v kríze," vyhlásil Kažimír v Národnej rade (NR) SR na záver dnešnej niekoľkohodinovej rozpravy k Programu stability Slovenskej republiky na roky 2013 až 2016.

Vystúpením reagoval aj na kritiku, ktorá sa zniesla na rezort financií a vládu z radov opozície. A to najmä za nárast dlhu krajiny, konsolidačné opatrenia vlády či stav nezamestnanosti a zhoršovanie podnikateľského prostredia. "Fascinuje ma tá veľká dávka populizmu, ktorá sústreďuje všetku vinu na kroky tejto vlády," reagoval Kažimír.

Zároveň vyzval opozíciu, aby dala vláde čas. "Kritizujte nás za výsledky, nie za vaše pocity," uviedol šéf rezortu financií. Bránil program stability, ktorý plénu predložil a odmietol jeho označenie za "marketingový dokument". Opoziční poslanci mu nemusia podľa Kažimíra veriť, podstatné je pre neho, že mu veria trhy. "Pre mňa je dôležité, že sadzba za desaťročné dlhopisy je dnes o percento nižšia ako pred rokom," argumentoval minister. Nie je to pritom podľa neho medaila pre toho či onoho ministra. "Je to o tom, že je to menej peňazí z výdavkov štátneho rozpočtu," doplnil.

Ciele programu na rok 2014 považuje Kažimír za nespochybniteľné "nech sa deje, čo sa deje". Roky 2015 až 2016 budú podľa ministra poznamenané okrem iného vonkajším prostredím, či výberom daní a odvodov a schopnosťou exekutívy postaviť konkrétne plány na riešenie potrebných otázok.

Napríklad šéf SaS Richard Sulík v rozprave k programu stability vyzdvihol ciele, ktoré sú v materiáli určené. "Sú všetky veľmi pekné, ale snaha o dosiahnutie konsolidácie verejných financií sa predpokladá s nesprávnymi nástrojmi," vyčítal vláde. Za najväčší hriech kabinetu považuje zhoršovanie podnikateľského prostredia., vládu však pranieroval aj za nárast dlhu, či investičné stimuly.