Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Ekonomika

KDH vyzvalo P.Kažimíra, aby povedal, či vláda chce úver pre Grécko

Podpredseda KDH pre verejné financie Miloš Moravčík Foto: TASR/Martin Baumann

Podpredseda KDH pre verejné financie Miloš Moravčík upozornil, že aktuálne sa uskutočňujú rokovania o novom programe záchrany pre Grécko podľa medializovaných informácií za vyše 91 miliárd eur.

Bratislava 14. augusta (TASR) – Opozičná strana KDH vyzýva ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD), aby jasne informoval ľudí na Slovensku, či vláda chce dať úver Grécku, koľko peňazí naň pôjde z ich záruk a ako sa tieto peniaze použijú. Uviedli to predstavitelia hnutia na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Podpredseda KDH pre verejné financie Miloš Moravčík upozornil, že aktuálne sa uskutočňujú rokovania o novom programe záchrany pre Grécko podľa medializovaných informácií za vyše 91 miliárd eur. Z toho 85,5 miliardy eur má tvoriť nový úver a viac ako 6 miliárd eur výnosy z privatizácie. Program by sa mal realizovať počas nasledujúcich troch rokov.

„Ľudia na Slovensku si myslia, že sa ich to netýka, pretože vláda zmenila svoj postoj ku Grécku a zabudla o tom informovať verejnosť. Ešte pred mesiacom vláda hovorila voči Grécku nie, dnes už hovorí áno, ale nejako to zamlčala ľuďom,“ vyhlásil Moravčík.

Kresťanskí demokrati tak vyzvali ministra financií a premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby hovorili ľuďom celú pravdu. Poukázali totiž na to, že za budúcu pôžičku Grécku nebudú ručiť ministri, ale bežní ľudia vo forme záruk a keď Grécko nesplní svoje záväzky, budú ich musieť zaplatiť občania.

„My preto vyzývame ministra financií, aby informoval jasne, či súčasná vláda chce dať nový úver Grékom, koľko peňazí bude z našich záruk a ako sa tieto peniaze použijú. Nech nehovoria len o tom, že sa nebude odpúšťať starý úver. Nech povedia jasné áno alebo jasné nie novému úveru pre Grécko,“ podčiarkol Moravčík.

Hnutie navrhuje, aby sa Slovensko voči Grécku postavilo tak, ako sa stavajú banky voči ľuďom, ktorí nevedia splácať. „Neodpúšťajú im úvery, nedávajú im nové peniaze, ale snažia sa s nimi dohodnúť lepší splátkový kalendár, aby nakoniec zaplatili to, čo majú. Prípadne im pomôžu dostať sa z ekonomických problémov dobrými radami,“ dodal podpredseda strany.

Dnes popoludní sa majú k pomoci Grécku v Bruseli zísť ministri financií eurozóny. Europoslanec Ivan Štefanec potvrdil, že na európskej pôde je téma momentálne najaktuálnejšou. Prekvapilo ho preto, že na Slovensku takmer vôbec nerezonuje. „Nepotrebujeme populizmus, potrebujeme účinné a užitočné riešenia pre ľudí, ktoré pomôžu ochrániť našu menu, príjmy a úspory našich ľudí, ale pomôžu aj zabezpečiť hospodársky rast,“ zdôraznil.