Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. január 2025Meniny má Alexandra a Karina
< sekcia Ekonomika

KDH: Veľkosť stavebných obvodov nad 20.000 občanov môže byť problém

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kresťanskí demokrati uvítali, že nový stavebný zákon umožní samosprávam mať opäť dosah na výstavbu na svojom území.

Bratislava 5. augusta (TASR) - Striktné stanovenie veľkosti stavebného obvodu s najmenej 20.000 obyvateľmi by mohlo byť pre malé obce komplikáciou. V pondelok to uviedlo opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) v súvislosti s návrhom stavebného zákona, ktorý je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK). S navrhovaným zlučovaním do stavebných obvodov však súhlasia. Ministra dopravy SR Jozefa Ráža (nominant Smeru-SD) zároveň žiadajú, aby stavebný zákon prešiel dlhším pripomienkovým konaním.

"Nesúhlasíme s tým, aby zákon tak striktne určoval veľkosť stavebného obvodu. Napríklad, na východe Slovenska sú malé obce, ktoré nemusia splniť tento zákonom stanovený limit, preto by im zákon nemal situáciu zbytočne komplikovať. Zároveň, zlúčiť územné a stavebné konanie do jedného bude znamenať urýchlenie povoľovania stavieb a zníženie byrokracie," uviedol predseda poslaneckého klubu KDH Igor Janckulík.

Kresťanskí demokrati uvítali, že nový stavebný zákon umožní samosprávam mať opäť dosah na výstavbu na svojom území. Upozornili však, že k návrhu stavebného zákona treba dostatočnú diskusiu s odbornou verejnosťou a samosprávami.

"Novela stavebného zákona by si určite zaslúžila oveľa širšiu komunikáciu so samosprávami a so všetkými zainteresovanými. Obávame sa, aby sa v letnom období na pripomienkové konanie v tak dôležitej novele nepozabudlo. Musí byť pripravená kvalitne a tak, aby už opäť nedochádzalo k odkladu jej účinnosti do nekonečna, ako sme toho boli svedkom v prípade Holého stavebného zákona," uviedol Janckulík.

Návrh stavebného zákona je aktuálne v MPK a pripomienkovať ho možno do 15. augusta. Nová stavebná legislatíva má podľa rezortu dopravy urýchliť prípravné a povoľovacie procesy či znížiť administratívne zaťaženie pri stavebných povoleniach. Územné rozhodovanie a stavebné povoľovanie nových stavieb by sa malo zlúčiť do jedného konania o stavebnom zámere. Stavebnými úradmi by mali aj naďalej ostať obce, zlúčiť by sa však mohli do stavebných obvodov s najmenej 20.000 obyvateľmi. Nová legislatíva by tiež mala upraviť postupy pri nelegálnych stavbách.

Nové stavebné predpisy by mali podľa návrhu rezortu dopravy nahradiť v súčasnosti platný a účinný stavebný zákon, ako aj platný zákon o výstavbe s odloženou účinnosťou od 1. apríla 2025.