Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Koalícia sa na poukazoch pre seniorov dohodla, SaS ich nezablokuje

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie 26. novembra 2021 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Koaliční partneri mali na pondelkovom (29. 11.) rokovaní otvoriť aj tému odmeňovania zdravotníkov.

Bratislava 30. novembra (TASR) - Predstavitelia vládnej koalície sa dohodli v súvislosti s 500-eurovými poukazmi pre seniorov pri očkovaní. SaS ich nepodporí, ale ani nezablokuje. Podľa slov predsedníčky poslaneckého klubu SaS Anny Zemanovej nebude strana považovať za porušenie koaličnej dohody, ak návrh ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) prejde v Národnej rade (NR) SR s podporou opozície. K návrhu ešte bude musieť zasadnúť vláda a následne má prísť do parlamentu. Predstavitelia koalície očakávajú, že v druhom čítaní by o ňom mohli rokovať už koncom týždňa.



SaS si podľa slov Zemanovej myslí, že kroky ako napríklad uvoľnenie opatrení pre očkovaných je tá pravá mobilizácia. Tvrdí, že sa to ukázalo aj pri zvýšenom záujme o očkovanie pred prijatím prísnejšieho lockdownu. Konkrétne paragrafové znenie Matovičovho návrhu na zavedenie poukazov podľa jej slov ešte nevideli. Podotkla, že dieru v rozpočte si bude musieť obhajovať minister financií.

Predseda klubu OĽANO Michal Šipoš hovorí o potrebe masovo zaočkovať čo najviac seniorov, čo by mohlo prispieť k odbremeneniu nemocníc. Výhodu poukazov vidí v tom, že peniaze skončia na Slovensku, v domácej ekonomike a podporia služby postihnuté pandémiou. Postoju SaS nerozumie. "Každý zodpovedný poslanec by návrh mal podporiť, pretože pomôžeme viacerým veciam na Slovensku. Potrebujeme to čo najskôr," podčiarkol. Vysvetlil, že konkrétny návrh ešte nik z partnerov nevidel, "pretože sa momentálne píše". Čo sa týka povinného očkovania, nevidí na to politickú vôľu a uprednostňuje motiváciu.

Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga, ktorý prišiel na rokovanie koalície s vlastným návrhom k poukazom, skonštatoval, že kompromis nebol možný. "SaS povedala, že trvá na svojom stanovisku," poznamenal. Verí, že návrh príde dobre upravený a s rozšíreným okruhom služieb, kde sa budú môcť poukazy uplatniť. Ak táto motivácia nezaberie, bude podľa neho namieste pristúpiť k povinnému očkovaniu. Poukázal aj na okolité krajiny. "To nie je násilný spôsob vstupu do slobody jednotlivca, to je ochrana verejného zdravia. Za posledných 15 rokov bolo viacero povinných očkovaní," uviedol s tým, že na to netreba súhlas parlamentu a stačí vyhláška rezortu zdravotníctva.

Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár rovnako podporuje zavedenie poukazov. Deklaroval, že je za akýkoľvek príspevok či prídavok pre dôchodcov, aj keby to nemalo pomôcť v motivácii k očkovaniu. "Kto nechce dať dôchodcom 500 eur, nech bojuje proti dôchodcom," vyhlásil. Detaily návrhu zatiaľ nevidel. "Ale schému poznám. Som presvedčený o tom, že to pomôže," uviedol. Hovorí o investíciách do ekonomiky a viacerých sektorov dotknutých pandémiou. Poukázal pritom aj na vlnu zdražovania.

Na snímke predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina) počas 51. schôdze NRSR v Bratislave 23. novembra 2021.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Koaliční partneri mali na pondelkovom (29. 11.) rokovaní otvoriť aj tému odmeňovania zdravotníkov. Návrh možností by mal pripraviť minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Podľa Šeligu je načase ukázať, že si štát a spoločnosť vážia prácu zdravotníkov. Šipoš dodal, že všetko bude závisieť od návrhu ministra a je pripravený podporiť každý návrh na pomoc zdravotníkom.

Predstavitelia koalície veria, že nájdu dohodu aj na zásadných reformách, ktoré poslancov čakajú v závere aktuálnej schôdze parlamentu, ako sú reforma národných parkov, nemocníc a návrh štátneho rozpočtu. Podľa Šeligových slov je ešte priestor na rokovania. Ďaleko od dohody podľa neho nie je ani reforma národných parkov. "Je lepšie rokovať, ako potom zmätkovať v pléne," dodal.

Čo sa týka štátneho rozpočtu, pripravená podporiť ho v predloženej podobe je aj SaS. "Do parlamentu prišiel s deficitom 4,94 percenta HDP, za takýto návrh, ktorý je predložený v parlamente, sme pripravení zahlasovať," uviedla Zemanová. V súvislosti s nájomnými bytmi poznamenala, že zatiaľ neprišiel pozmeňujúci návrh a bez neho nepredpokladá, že by zámer Sme rodina prešiel.