Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Komodity, ktoré zaznamenali v septembri najväčší pokles

Káva Foto: TASR/AP

Okrem kukurice je to napríklad aj káva Arabica.

Bratislava 7. októbra (TASR) – Ceny viacerých poľnohospodárskych komodít v septembri medziročne klesli o niekoľko desiatok percent. Najvýraznejší cenový prepad zaznamenala kukurica, lacnejšia bola aj káva Arabica, taktiež klesli ceny repky a pšenice. Ukázala to najnovšia analýza Poštovej banky. "Väčšina poľnohospodárskych komodít bola v septembri lacnejšia ako v rovnakom mesiaci pred rokom. Súvisí to predovšetkým s lepšou úrodou vo svete. Práve stav úrody, a teda ponuka danej komodity, je popri dopyte najvýznamnejším faktorom, od ktorého sa odvíja cena," konštatuje analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Predčasný zber kukurice na siláž kvôli suchu v obci Choňkovce v okrese Sobrance.
Foto: TASR/František Iván
Najvýraznejší cenový prepad zaznamenala kukurica, ktorej cena bola v septembri na svetových trhoch medziročne nižšia o 38,9 %. Naposledy bola kukurica taká lacná ako v súčasnosti v septembri 2010. Výrazne lacnejšia je v súčasnosti aj káva Arabica, ktorej priemerná septembrová cena zaostávala za tou vlaňajšou o tretinu. "Cena kávy takmer nepretržite klesá už od leta 2011, a to z dôvodu previsu ponuky nad dopytom. Prebytok úrody sa očakáva aj v aktuálnej sezóne," dopĺňa Sadovská.

O štvrtinu lacnejšie boli aj repka a pšenica


O viac ako štvrtinu lacnejšie boli v septembri v porovnaní s 9. mesiacom minulého roka aj repka a pšenica. Cena jačmeňa bola medziročne nižšia o 22,1 %, sója taktiež medziročne zlacnela o 18,2 %. O osminu lacnejšia ako pred rokom bola v septembri aj cukrová trstina. "Jedinou poľnohospodárskou komoditou, ktorej cena bola v septembri vo svete na takmer rovnakej úrovni ako v deviatom mesiaci vlaňajška, bolo kakao s medziročným poklesom o 0,6 %," hovorí Sadovská.

Za drahšie ako pred rokom sa v septembri obchodovali na trhoch ryža a bavlna. Zatiaľ čo medziročný cenový rast v prípade ryže bol na úrovni 4,1 %, cena bavlny bola v septembri medziročne vyššia až o 15,1 %. "Bavlna si pripisuje cenový rast aj v týchto dňoch. Dôvodom sú jednak obavy z jej slabšej úrody, ale aj neutíchajúci dopyt po tejto komodite zo strany jej najväčšieho spotrebiteľa, ktorým je Čína," dodáva analytička.