Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. máj 2025Meniny má Zina
< sekcia Ekonomika

M. Sokol: Koniec fixácie hypotéky by mali dlžníci riešiť čo najskôr

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Pokiaľ si klienti brali hypotekárny úver pred tromi rokmi, keď boli úrokové sadzby približne na úrovni 0,80 % ročne (p. a.), v súčasnosti ich čakajú sadzby výrazne vyššie, a to aj cez 4 %.

Bratislava 10. augusta (TASR) - Počet osobných bankrotov obyvateľov Slovenska rastie, pričom k tomu môžu onedlho prispieť aj drahšie hypotéky. Týka sa to najmä tých, ktorým sa končí fixácia hypotekárnych úverov. Upozornil na to garant pre sektor úverov spoločnosti Universal maklérsky dom Marek Sokol, podľa ktorého by si nemali dlžníci nechať riešenie situácie po skončení fixácie úroku na poslednú chvíľu.

Slovensko má podľa maklérov v súčasnosti štvrtú najvyššiu úroveň úrokových sadzieb v eurozóne. Nárast predstavuje problém nielen pre žiadateľov o úver, ale aj pre terajších dlžníkov, ktorým sa končí fixácia a ktorí sa môžu práve pre neschopnosť splácať úver s novými podmienkami dostať do existenčných problémov.

"Jednoznačne odporúčam, aby túto situáciu riešil klient s dostatočným predstihom, a to pokojne 6 - 12 mesiacov pred koncom fixácie," priblížil Sokol s tým, že čím neskôr situáciu začne riešiť, tým bude mať menší manévrovací priestor.

Pokiaľ si klienti brali hypotekárny úver pred tromi rokmi, keď boli úrokové sadzby približne na úrovni 0,80 % ročne (p. a.), v súčasnosti ich čakajú sadzby výrazne vyššie, a to aj cez 4 %. Znamená to, že úver vo výške napríklad 100.000 eur mal pred tromi rokmi mesačnú splátku na úrovni 313 eur.

"Dnes, v dôsledku zvýšenia úrokovej sadzby, by sa mesačná splátka pri zostatkovom úvere vyšplhala až na vyše 430 eur, pokiaľ by sme rátali so 4 % sadzbou p. a. V prípade vyšších úverov tak vie mesačná splátka vzrásť aj o ďalšie stovky eur," upozornil odborník. Ideálnym riešením by podľa neho bolo odkladanie určitej sumy peňazí, ktorá by rozdiel dokázala pokryť čo i len čiastočne. Mesačnú splátku je možné optimalizovať aj uskutočnením mimoriadnej splátky.

"Najčastejším riešením, pokiaľ je to možné, je predĺženie doby splatnosti tak, aby natiahnutím doby splácania úveru došlo k dostatočnému zníženiu mesačnej splátky. V takomto prípade však klient preplatí na úvere výrazne vyššiu sumu," upozornil Sokol s tým, že dlžník často ani nemá na výber a musí prijať túto verziu.

V najbližšom období sa očakáva mierne zvýšenie úrokových sadzieb, no následne by sa podľa Sokola už trh mohol zastabilizovať. Na druhej strane je však plánovanie takýchto predpovedí podľa neho veľmi ťažké, keďže to závisí od množstva ekonomických faktorov.

"Z tohto pohľadu je preto nesmierne dôležité, aby sa hlavne v eurozóne podarilo zastabilizovať úroveň inflácie, čoho následkom by mohlo byť uvoľňovanie tzv. slučky na úrokových sadzbách," uzavrel odborník.

Šutaj Eštok: Od polnoci sa zrušia kontroly kvôli SLAK na hraniciach

V utorok to povedal po zasadnutí Ústredného krízového štábu minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) za účasti hlavného veterinárneho lekára Martina Chudého.

,aktualizované 

- Dánski hokejisti skompletizovali štvrťfinálovú osmičku na 88. majstrovstvách sveta.

- Futbalisti DAC Dunajská Streda postúpili do finále play off o Konferenčnú ligu.

- Od utorkovej polnoci budú hraničné priechody SR s Maďarskom a Rakúskom opäť prejazdné bez kontrol v súvislosti s prijatými opatreniami na zamedzenie šírenia ochorenia slintačky a krívačky.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok počas vypočúvania v Senáte zdôraznil, že prezident Spojených štátov Donald Trump neponúkol Rusku žiadne ústupky.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom záverečnom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s výberom Fínska 1:2.

- Výsledok pondelkového telefonátu prezidentov USA a Ruska, keď Donald Trump naznačil, že by sa Spojené štáty mohli stiahnuť z mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou, neprekvapil českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom záverečnom siedmom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s Fínskom po 2. tretine 0:2.

- Pri dopravnej nehode v Šali prišiel o život 48-ročný muž.

- Kontroly na všetkých hraničných priechodoch s Maďarskom, Rakúskom a Českom budú v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky (SLAK) zrušené od utorkovej polnoci.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom záverečnom siedmom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s Fínskom po 1. tretine 0:1.

- Čínsky minister zahraničných vecí Wang I privítal v utorok v Pekingu šéfa pakistanskej diplomacie Išaka Dara.

- Najvyšší súd v utorok zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka voči obžalovaným Marianovi K. a spol. Vec vrátil ŠTS z dôvodu chýb v napadnutom rozsudku. Zároveň má prípad rozhodovať iný senát ŠTS.

- Slovenskí hokejisti nastúpili na svoj záverečný siedmy zápas na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme proti Fínsku v bránke so Samuelom Hlavajom. V prvej obrane hrali Patrik Koch a Mário Grman a v elitnom útoku figurovali Samuel Takáč, Matúš Sukeľ a Róbert Lantoši.

- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) potvrdil zásah bratislavských krajských policajtov proti neonacistickej skupine Valhalla. Do akcie, ktorú policajti začali v utorok ráno, je podľa neho pravdepodobne zapojené aj trnavské krajské riaditeľstvo.

- Na jednej zo škôl v Michalovciach došlo v utorok dopoludnia k fyzickému a verbálnemu napadnutiu pedagóga a vyhrážaniu sa. Ako pre TASR potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová, policajti zadržali dve osoby.

- Polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia v súvislosti s nedeľným nálezom tela maloletej osoby bez známok života v jazierku v areáli miestnej firmy. TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová.

- Predsedovi koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) Andrejovi Dankovi sa nepáči, že Slovensko podporilo ďalší balík európskych sankcií namierených na Rusko. Vyhlásil, že predseda vlády hovorí jedno a minister zahraničných vecí urobí druhé.

- Žilinský okresný policajný vyšetrovateľ obvinil pre drogovú trestnú činnosť dvoch mužov vo veku 35 a 36 rokov. Oboch zadržali pri protidrogovej policajnej akcii v Bytči v prvej polovici mája. Informovala o tom žilinská krajská polícia na sociálnej sieti.