Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Postavenie Slovenska v ročenke ekonomík sa zlepšilo o dve miesta

Ilustračné foto FOTO TASR

Na chvoste rebríčka zostali z postkomunistických krajín Slovinsko, Bulharsko či Chorvátsko.

Bratislava 21. mája (TASR) – Slovensko je 45. najkonkurencieschopnejšou ekonomikou spomedzi 60 hodnotených krajín sveta. Vyplýva to z výsledkov Svetovej ročenky konkurencieschopnosti ekonomík v roku 2014, ktoré zverejnila Nadácia F. A. Hayeka na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave. Index vyjadruje kvalitu podnikateľského prostredia, pričom za kvalitné prostredie sa považuje také, ktoré najviac pomáha podnikom presadiť sa doma i v zahraničí.

Postavenie SR sa medziročne zlepšilo o dve miesta, keď sa posunula zo 47. na 45. priečku. "Za hlavné faktory tohto zlepšenia považuje index posun v ekonomickej výkonnosti vplyvom vonkajšieho dopytu, zvýšenie technologického exportu, a tiež znižovanie miery inflácie. Takisto sa Slovensko zlepšilo v oblasti korupcie a spravodlivosti, avšak problémom zostáva efektívnosť vlády a vládnych opatrení, administratívne zaťaženie a do istej miery aj verejné financie," priblížil analytik nadácie Martin Reguli.

Prvú priečku si aj tento rok udržiavajú Spojené štáty americké, čo odzrkadľuje silu ich ekonomiky, lepšiu úroveň zamestnanosti a ich dominanciu v technológiách a infraštruktúre. V prvej desiatke nie sú významnejšie zmeny. Malé ekonomiky ako druhé Švajčiarsko, tretí Singapur a štvrtý Hongkong aj naďalej pokračujú v prosperite vďaka exportu, úspešnosti v podnikaní a inováciách.

Európe sa darí lepšie ako minulý rok vďaka postupnému zotavovaniu ekonomiky. Deviate Dánsko sa v top desiatke pridalo ku Švédsku (5.), Nemecku (6.) a Nórsku (10.). Medzi ekonomikami na periférii Európy rástlo Írsko (15.), Španielsko (39.) a Portugalsko (43.), zatiaľ čo Taliansko (46.) a Grécko (57.) poklesli.

Najúspešnejšou krajinou regiónu Vyšehradskej štvorky (V4) sa tento rok stala Česká republika, ktorá sa umiestnila na 33. priečke. Poľsko skončilo 36. a Maďarsko tesne za Slovenskom 48. Medzi vysoko konkurenčné krajiny patrila SR v rokoch 2007 až 2009, keď sa pohybovala okolo 30. miesta. K najväčším skokanom sa v roku 2014 zaradili Rumunsko, Lotyšsko a Estónsko, ktoré si polepšili o osem, respektíve o šesť miest.

Na chvoste rebríčka zostali z postkomunistických krajín Slovinsko (55.), Bulharsko (56.) či Chorvátsko (59.). Najväčšie problémy sú v tomto roku pripisované Argentíne a Venezuele.