Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Ekonomika

Korporácie čaká náročný rok, tvrdia analytici

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Henrich Mišovič

K najrizikovejším sektorom patria podľa nich na Slovensku stavebníctvo, výroba a spracovanie kovov a maloobchod.

Bratislava 13. apríla (TASR) - Rok 2016 bude pre korporácie náročným rokom, pretože spoločnosti budú čeliť sérii krátkodobých aj dlhodobých výziev. Uvádza to správa spoločnosti Euler Hermes, ktorá analyzuje zmeny sektorových rizík v 18 ekonomických sektoroch v 72 krajinách sveta.

Podľa Ludovica Subrana, hlavného ekonóma spoločnosti, v roku 2015 si v obdobnej analýze pohoršilo až 148 priemyselných odvetví, zatiaľ čo iba 76 sa zlepšilo. Výsledkom bolo, že rok 2016 začína v stave, kedy sa 1 zo 4 priemyselných odvetví nachádza v citlivom alebo dokonca vysoko rizikovom postavení.

Spoločnosť Euler Hermes identifikovala makroekonomické výzvy pre korporácie na rok 2016. Okrem iných ide o predĺžené obdobie s nízkymi cenami komodít, kde sa predpokladá, že stagnovanie cien ropy podnieti odhadované 25-% zníženie investičnej aktivity v tejto komodite, čo výrazne zasiahne sektor výroby strojov a zariadení. Predpokladá sa tiež, že iné komodity, ako napr. železná ruda, budú aj naďalej čeliť tlaku na znižovanie cien.

Rozvíjajúce sa trhy zaznamenali v oblasti sektorových rizík v roku 2015 oproti obmedzenému počtu zlepšení bezprecedentný počet zhoršení (122). Afrika a Blízky východ zažila 39 sektorových zhoršení, zatiaľ čo Latinská Amerika 34.

Doba splatnosti pohľadávky (DSO), ktorá je kľúčovým indikátorom peňažných tokov a insolvencií, sa celosvetovo zvyšuje. V Číne DSO v roku 2015 vzrástlo na 81 dní a predpokladá sa, že v roku 2016 dosiahne hodnotu až 84 dní. Tiež sa očakáva, že insolvencie v roku 2016 narastú o 20 %. Pomer čistého dlhu k vlastnému imaniu sa v prípade odvetvia výroby a spracovania kovov pohybuje na úrovni 108 % a v prípade strojov a zariadení, ako aj papiera, na úrovni 92 %.

Hoci investičný cyklus zostal v rámci globálnej nestability a ekonomickej neistoty utlmený, otrasy v sebe zahŕňajú ďalšie riziko pre tradičné priemyselné odvetvia.

Korporácie v narastajúcej miere skúmajú možnosti akvizícií, zatiaľ čo možnosti organického rastu zanikajú. Euler Hermes očakáva, že globálne fúzie a akvizície tento rok narastú o 10 % na 20.000.

„Na Slovensku sa situácia v najrizikovejších sektoroch dlhodobo nemení a je podobná tej vo svete. K najrizikovejším sektorom patria stavebníctvo, výroba a spracovanie kovov a maloobchod. V minulom roku tvorili len tieto 3 odvetvia až 34 % z celkového počtu insolvencií. Zároveň sme evidovali zvýšený počet nahlásených polehotných pohľadávok a taktiež vyplácaných poistných plnení práve pre tieto odvetvia. V roku 2015 to bolo až 37 % z celkového objemu vyplatených poistných plnení," povedal Tomáš Jurík, country manager spoločnosti Euler Hermes.

Naproti tomu najbezpečnejšie odvetvia, ktorými sú v súčasnosti oblasť IT, farmaceutický a automobilový priemysel, tvorili menej ako 3 % z celkového objemu vyplatených poistných udalostí a jednotlivo každé odvetvie bolo zastúpené menej ako 2 % na celkovom počte insolvencií v roku 2015.