Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Krajiny PIIGS sa po kríze pomaly vracajú na finančné trhy

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ako prvému sa podarilo z programu pomoci, kde bolo od roku 2010, úspešne vystúpiť Írsku.

Bratislava 23. apríla (TASR) – Krajiny skupiny PIIGS, ku ktorým patrí Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko a Španielsko, sa postupne spamätávajú z finančnej krízy.

Kým ešte donedávna boli trhmi považované za extrémne rizikové a Európska únia (EÚ) ich zachraňovala prostredníctvom svojich mechanizmov, dnes sa začínajú vracať späť na finančné trhy. V najnovšej analýze to uvádza Slovenská sporiteľňa (SLSP).

Európska komisia (EK) podľa analytika SLSP Martina Baláža očakáva, že všetky krajiny PIIGS zaznamenajú tento rok rast hrubého domáceho produktu (HDP), vďaka čomu sa aj ich verejné financie budú zlepšovať. To by malo niektorým krajinám umožniť vystúpiť zo záchranného programu a vrátiť sa späť na trhy.

Ako prvému sa podarilo z programu pomoci, kde bolo od roku 2010, úspešne vystúpiť Írsku. Spolu dostalo pomoc vo výške 67,5 miliardy eur. Krajina sa na finančné trhy dokázala vrátiť ešte začiatkom minulého roka, keď vydala 10-ročné dlhopisy. Poskytnutú pomoc bude Írsko splácať nasledujúcich 30 rokov.

Čiastočne sa už na finančné trhy vrátilo aj Grécko. Minulý týždeň dokázalo prvýkrát od roku 2010 predať päťročné dlhopisy v hodnote 3 miliardy eur. Záujem investorov bol však až osemkrát vyšší, čo viedlo k pomerne nízkym výnosom na úrovni 4,95 %. Na porovnanie: výnos 10-ročných dlhopisov ešte pred dvoma rokmi presahoval 30 %.

Návrat na trhy v blízkom čase ohlásilo aj Portugalsko, ktoré by chcelo opustiť záchranný program už na budúci mesiac a plne sa financovať prostredníctvom finančných trhov.

"Posledné udalosti tak naznačujú, že trhy začínajú stále viac veriť v oživenie ekonomík európskej periférie. Ich výnosy zostávajú v blízkosti pokrízových miním, k čomu prispieva aj šanca, že Európska centrálna banka (ECB) by mohla prikročiť k nakupovaniu dlhopisov prostredníctvom kvantitatívneho uvoľňovania. Takýto krok by viedol k ďalšiemu poklesu rozdielu medzi výnosmi krajín jadra a periférie," zhodnotil Baláž.