Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Najdôležitejším kritériom pri výbere nehnuteľnosti je cena a lokalita

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Pre zákazníkov je dôležitá tiež dopravná dostupnosť, spôsob financovania, profesionálny prejav predajcu, referencie a stabilita developerskej spoločnosti.


Bratislava 13. júna (TASR) – Zákazníci developerských spoločností sa pri výbere nehnuteľnosti zaujímajú predovšetkým o cenu a lokalitu. Najmenší vplyv na rozhodovanie má energetická náročnosť a veľkosť projektu. Najväčšou prekážkou rastu developerských firiem je štátna byrokracia a nekvalitná legislatíva. Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva, ktorú spracovala spoločnosť CEEC Research.

Kľúčovým faktorom, na základe ktorého sa zákazník rozhoduje pri výbere nehnuteľnosti, je podľa developerov jej cena. Šéfovia všetkých oslovených firiem tento faktor ohodnotili 8,9 bodu z maximálnych 10. Druhým významným prvkom je lokalita (8,4 bodu, potvrdzuje 100 % riaditeľov).

Pre zákazníkov je dôležitá tiež dopravná dostupnosť, spôsob financovania, profesionálny prejav predajcu, referencie a stabilita developerskej spoločnosti. Naopak, v súčasnosti nemá na rozhodnutie kupujúcich veľký vplyv energetická náročnosť budovy, veľkosť projektu alebo miera rozostavanosti.

Hlavným nepriateľom developerov sú podľa analýzy úrady a byrokracia. Riaditelia všetkých firiem označili za prvoradý faktor, ktorý ich limituje v raste, byrokraciu zo strany štátu. Teda požiadavky na nich kladené či dlhé lehoty pre rozhodovanie. Na stupnici od nuly do 10 ohodnotili problém byrokracie číslom 7,9.

Iba s miernym odstupom sa posťažovali na nekvalitnú legislatívu a jej časté zmeny (7,1 bodu z 10, potvrdzuje 100 % riaditeľov). Spoločnostiam sa tiež nepáčia požiadavky majiteľov pozemkov (6,6 bodu, opäť uvádza 100 % firiem). Za najmenší problém považujú predstavitelia developerského trhu nedostatok financií a nedostatočný dopyt.

Dobu schvaľovacích procesov úradov hodnotí 59 % riaditeľov developerských spoločností ako neúmerne dlhú. Necelá polovica (41 %) potvrdzuje, že úrady dodržujú zákonné lehoty. S nadštandardne rýchlymi vybavovaniami sa firmy nestretávajú.

Za veľký problém považujú developeri aj námietky niektorých organizácií proti stavbám. Podľa ich názoru majú organizácie, ktoré sa odvolávajú proti stavbám, oprávnené námietky iba v niektorých prípadoch (64 % riaditeľov). Viac než tretina sa domnieva, že námietky sú neoprávnené a štvrtina dokonca tvrdí, že ide iba o účelové námietky.