Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Kúpele Bojnice nesúhlasia s ťažbou uhlia v bani Nováky

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Podľa stanoviska kúpeľov predpokladaný 12. ťažobný úsek baní sa nachádza v druhom ochrannom pásme liečivých termálnych zdrojov.

Bojnice 1. februára (TASR) - Na absenciu odbornej diskusie či riziko prievalu, ktoré môže ohroziť termálne zdroje, upozorňujú v súvislosti s plánovanou ťažbou Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) v 12. ťažobnom poli dobývacieho priestoru (DP) Nováky Kúpele Bojnice. Voči záverečnému stanovisku posúdenia vplyvov na životné prostredie, ktoré vydalo koncom minulého roka Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, preto podali rozklad. Rozhodnutie tak nie je konečné.

Ako uviedli Kúpele Bojnice vo svojom rozklade uverejnenom na stránke rezortu životného prostredia, predpokladaný 12. ťažobný úsek sa nachádza v druhom ochrannom pásme liečivých termálnych zdrojov, napriek tomu ich však podľa nich MŽP SR neoznačilo ako účastníka konania a "ľahkovážne zanedbalo dôležitú otázku ohrozenia kúpeľnej zdravotnej starostlivosti v Kúpeľoch Bojnice vyplývajúcu z navrhovaného projektu".

Akciová spoločnosť, ktorá k zámeru už predtým poslala svoje zamietavé stanovisko, sa tiež v rozklade odvolala na odborný posudok, podľa ktorého rozširujúca ťažba smerom k územiu kúpeľov zväčšuje depresie v Novákoch a presmerovanie vôd pritekajúcich do bojnickej vysokej kryhy, čo môže spôsobiť náhly prieval termálnych liečivých vôd do banských chodieb, čím nezvratne poškodí zdroje liečivých vôd.

"Riziko, ktoré hrozí v prípade začatia ťažby zo spomenutých prírodných procesov je natoľko vysoké, že žiadny štátny orgán v Slovenskej republike si nemôže dovoliť prijať rozhodnutie, ktoré tak mimoriadne hazarduje s možným prievalom a ohrozením liečebných prameňov v kúpeľoch," skonštatovala. Vo svojom stanovisku tiež kúpele rezortu okrem iného vyčítali, že sa nezaoberal nákladmi na vyvolané investície či negatívnym vplyvom ťažby na región.

Rozklad voči rozhodnutiu MŽP SR tiež podalo Spoločenstvo vlastníkov súkromného lesa a pasienkov so sídlom v Opatovciach nad Nitrou a jeden z obyvateľov Novák.

"Pri posudzovaní ťažby sa zvážil súčasný stav prostredia a charakter navrhovanej činnosti, jej očakávané vplyvy na životné prostredie, chránené územia a zdravie obyvateľov. Po vyhodnotení predložených stanovísk a pripomienok výsledkov verejného prerokovania a záverov odborného posudku MŽP SR rozhodlo, že s navrhovanou činnosťou vo variante č. 2 možno súhlasiť za dodržania stanovených podmienok. Rozhodnutie envirorezortu ešte nenadobudlo právoplatnosť. Boli doručené tri rozklady a teraz bude rozhodovať osobitná komisia ministra životného prostredia, ktorá buď potvrdí, alebo zruší rozhodnutie prvostupňového orgánu," reagoval pre TASR hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák.

Odporúčaný variant ťažby uhlia, ako ďalej Ferenčák tvrdil v stanovisku rezortu, nemôže negatívne ovplyvniť prírodné liečivé zdroje v Bojniciach. "Z realizovaných prieskumov jednoznačne vyplýva, že termálne vody sa nachádzajú v hlbokom podloží nováckeho uhoľného ložiska a sú voči exploatácii uhlia dostatočne chránené," podčiarkol.

Účelom akcie HBP je vyťaženie uhoľných zásob v 12. ťažobnom poli v ťažobnom úseku, ktorý je súčasťou DP Nováky I. s plochou asi 3056 hektárov, pričom nadväzuje na 11. ťažobný úsek. Ťažbou by mali byť dotknuté Nováky, Opatovce nad Nitrou a Koš.

Náklady na realizáciu zámeru bane odhadli na sumu od 27,2 do 30,2 milióna eur, do nej však nie sú zahrnuté investície v súvislosti s otvárkou bane a realizáciou ťažobných prác. S ťažbou by chceli bane začať v roku 2023, ukončiť by ju mali v roku 2034. Ťažba 12. ťažobného poľa si vyžiada aj vyvolané investície, a to v podobe preložky rieky Nitra, železničnej trate na úseku Nováky, vysokotlakového plynovodu, metalického kábla Železníc SR a optických káblov mobilných operátorov i elektrického vedenia.

Na posúdenie vplyvov na životné prostredie predložili HBP tri varianty, ministerstvo súhlasilo s druhým, teda vyťažením asi 7,38 milióna ton uhlia. Zámer odobrilo za splnenia 12 podmienok, ktoré vyplynuli z pripomienok dotknutých orgánov a verejnosti. Ťažbu HBP odôvodnili zachovaním 4000 pracovných miest či strategickým významom v oblasti energetickej bezpečnosti regiónu a štátu.