Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Rusko netešia momentálne vzťahy s NATO a EÚ, povedal minister Lajčák

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák a jeho rezortný kolega Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP

Sankčná politika EÚ nezodpovedá súčasnej realite, uviedol dnes v Moskve ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po rokovaniach so slovenským rezortným partnerom Miroslavom Lajčákom.

Moskva 19. mája (TASR) - Ruská strana sa neteší z toho, kam sa dostali jej vzťahy s Európskou úniou a Severoatlantickou alianciou. "Uvedomujú si, že to nie je dobrá situácia," povedal dnes šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák v telefonickom rozhovore pre TASR krátko pred odletom z Moskvy do vlasti.

V ruskej metropole sa dnes stretol so svojím partnerom Sergejom Lavrovom.

Ako Lajčák uviedol, dialóg a spolupráca medzi Moskvou, Bruselom a NATO sú momentálne zamrznuté, pričom Lavrov avizoval, že po ich normalizácii sa bude treba porozprávať o tom, ako by v budúcnosti mali vyzerať a nejakým spôsobom ich inak nastaviť.

"Vieme, prečo k tomu došlo, ale ak vyriešime otázku Ukrajiny, ak dokážeme situáciu deeskalovať a naštartovať politický proces, k čomu potrebujeme Rusko, tak potom bude priestor hovoriť o tom, ako majú vyzerať naše vzťahy," poznamenal Lajčák.

Minister sa neoficiálne stretol aj s vicepremiérom Dmitrijom Rogozinom. Ten je na sankčnom zozname EÚ aj USA, avšak spolupredsedá medzivládnej komisii pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu SR a Ruska. Dohodli sa na tom, že zasadanie komisie, ktoré bolo naplánované na budúci mesiac na Slovensku, sa odloží, pričom dôležité otázky, ktoré by sa mohli negatívne dotknúť jednej či druhej strany z ekonomického hľadiska, sa budú riešiť priebežne.

Šéf slovenskej diplomacie vyjadril spokojnosť s rokovaniami, ktoré neboli podľa neho jednoduché, ale zato veľmi užitočné. "Pomohli premostiť ako keby dva svety, v ktorých žijeme. My pracujeme s jednou sumou informácií a Rusko je v kontakte s druhou sumou informácií," priblížil s tým, že každý problém treba riešiť komunikáciou, a on ako zástupca členskej krajiny EÚ a NATO mal takýmto spôsobom možnosť si prediskutovať veci priamo.

Obsah rokovaní medzi ministrami zahraničných vecí vníma premiér Robert Fico ako potvrdenie politiky slovenskej vlády, ktorá preferuje v krízových situáciách dialóg a pokojné politické riešenia.

"Slovenská republika je a chce byť dôveryhodným členom EÚ a NATO. Súčasne má záujem na korektných vzťahoch s nečlenskými krajinami týchto medzinárodných organizácií. Vláda SR sa opakovane jasne a v koordinácii s EÚ vyjadrila k situácii na Ukrajine a k spokojnosti všetkých zainteresovaných strán vyriešila aj citlivú tému reverzného toku plynu," uviedol premiér vo svojom vyjadrení.

Lavrov: Rusko nemá námietky proti reverznému toku plynu cez Slovensko

Dohoda o reverznom toku plynu cez slovenské územie na Ukrajinu neporušuje dohody s Ruskom, vyhlásil dnes ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Spätný tok plynu cez Slovensko má umožniť dodávať plyn na Ukrajinu z Európy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Kyjev sa snaží zvýšiť nákupy plynu z Európy, ktoré by sa transportovali cez Slovensko. Dôvodom je takmer zdvojnásobenie ceny plynu z Ruska. Moskva predtým signalizovala, že reverzný tok plynu by mohol porušovať kontrakty Slovenska s ruským plynárenským koncernom Gazprom.
Ilustračné foto
Foto: TASR/AP

"Nemáme proti tomu námietky," odpovedal dnes Lavrov na tlačovej konferencii na otázku týkajúcu sa reverzného toku cez Slovensko. Na tlačovej konferencii sa zúčastnil aj jeho slovenský rezortný kolega Miroslav Lajčák, ktorý je aktuálne v Moskve.

Spoločnosti Eustream a Ukrtransgaz podpísali koncom apríla dohodu, ktorá má umožniť reverzný tok plynu cez slovenské územie na Ukrajinu.


Lavrov po rokovaniach s Lajčákom: Sankčná politika EÚ nezodpovedá realite


Sankčná politika EÚ nezodpovedá súčasnej realite, uviedol dnes v Moskve ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po rokovaniach so slovenským rezortným partnerom Miroslavom Lajčákom. Informovala o tom agentúra ITAR-TASS.
Ministri zahraničných vecí SR a Ruska Miroslav Lajčák a Sergej Lavrov si podávajú ruky po skončení tlačovej besedy v Moskve, 19. mája 2014
Foto: TASR/AP

Podľa televízie Russia Today ministri posúdili situáciu na Ukrajine a ďalšie aktuálne problémy medzinárodnej politiky i dvojstranných vzťahov. Diskutovali najmä o prehĺbení obchodných a ekonomických vzťahov vrátane rozšírenia investičnej a regionálnej spolupráce.

Lavrov na úvod rokovaní so slovenským ministrom vyhlásil, že v súvislosti s krízou na Ukrajine treba prehodnotiť vzťahy Ruska s EÚ a NATO.

"Chceme v Rade Rusko-NATO posúdiť medzinárodné záležitosti, európsku situáciu - to, čo sa v kontexte krízy na Ukrajine deje medzi nami, medzi Ruskom a EÚ," uviedol Lavrov. Podľa jeho slov tieto vzťahy potrebujú "podstatné prehodnotenie". Spresnil, že Rusko sa snaží s EÚ a NATO urobiť príslušnú analýzu.

"Chceme lepšie pochopiť, kde sme sa ocitli. V čom sa naše názory zhodujú a v čom si odporujú, a čo treba urobiť pre to, aby sa naše vzťahy vrátili k pevnej báze tých dokumentov, ktoré sú základom činnosti Rady NATO-Rusko, medzi Ruskom a EÚ," vyhlásil Lavrov podľa Vesti.ru.

Dodal, že Rusko si cení pragmatickú pozíciu SR, ktorá "ide smerom zodpovedajúcim našim i vašim zámerom".

Minister Lajčák podľa Vesti.ru poznamenal, že Ukrajina je susedom Ruska i Slovenska a je dôležité hľadať východiská z tamojšej krízy. Za dôležité označil poznať hodnotenie situácie zo strany Ruska.

Podľa agentúry RIA Novosti Lavrov vyhlásil, že Rusko si cení odhodlanie slovenských partnerov spolupracovať v rôznych oblastiach bez ohľadu na situáciu, aká v Európe vládne. Uviedol, že obe strany sa zhodli, že budú klásť dôraz na obchodno-ekonomickú spoluprácu.

Podľa agentúry ITAR-TASS sa Lavrov pred novinármi vyjadril aj k najnovšiemu dianiu na Ukrajine, keď napríklad spomenul, že Rusko žiada okamžité prepustenie ruských novinárov zadržiavaných od nedele večera ukrajinskými vládnymi silami pri Kramatorsku. Zdôraznil tiež, že Rusko je pobúrené vzťahom súčasného kyjevského vedenia k nedávnej tragédii v čiernomorskom prístavnom meste Odesa, ako aj pokusmi zavádzať o nej.

Požiar v Dome odborov v Odese, kde sa zhromaždili odporcovia súčasnej vlády v Kyjeve, si 2. mája vyžiadal 48 obetí na životoch a vyše 200 zranených. Medzičasom sa objavili správy, že obete sa neotrávili splodinami horenia, ale že v objekte bol rozptýlený otravný plyn.

Požiaru predchádzali pouličné potýčky medzi prívržencami a odporcami súčasnej vlády a podpálenie stanov proruských aktivistov na Kulikovom poli.