Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Nová legislatíva zvýši náklady bánk v Maďarsku o 600-900 miliárd HUF

Foto: TASR/Ladislav Vallach

Banky budú totiž musieť klientom vrátiť časť nákladov na úvery.

Budapešť 4. júla (TASR) - Maďarská centrálna banka odhaduje, že nová legislatíva, ktorú dnes schválil parlament v Budapešti, zvýši náklady bankového sektora v krajine o 600 až 900 miliárd forintov (1,93 - 2,9 miliardy eur). Banky budú totiž musieť klientom vrátiť časť nákladov na úvery. Informovala o tom agentúra Reuters.

Centrálna banka je však presvedčená, že dodatočné náklady neohrozia stabilitu finančného sektora ako celku a žiadna z bánk nebude potrebovať výraznejšie zvýšiť kapitálové rezervy.

Hodnota akcií bánk OTP Bank a maďarskej dcéry rakúskej Erste Bank však po schválení zákona okamžite klesla. Rakúska matka už vo štvrtok (3.7.) upozornila, že pre dodatočné náklady v Maďarsku a problémy v Rumunsku očakáva tento rok stratu 1,4 miliardy až 1,6 miliardy eur. Analytici pritom počítali so ziskom na úrovni 570 miliónov eur.

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána chce, aby banky vrátili klientom, ktorí majú úvery v cudzích menách, z pohľadu kabinetu "neférovo" vysoké úroky. Tie stúpali úmerne s poklesom kurzu maďarského forintu. Pripravila preto návrh zákona, ktorého cieľom je vraj pomôcť zadlženým obyvateľom splácať úvery v cudzích menách. Poslanci maďarského parlamentu dnes schválili zákon, ktorý ruší uplatnenie kurzového rozdielu v zmluvách a nariaďuje, že pri splátkach a akýchkoľvek poplatkoch je potrebné použiť kurzový lístok Maďarskej národnej banky.

Tento zákon je prvým legislatívnym krokom na zmiernenie zadlženia domácností. Ďalším opatrením, ktoré bude nasledovať, je prevod úverov v zahraničných menách na forinty.

Pôžičky v cudzích menách boli populárne

Pôžičky v cudzích menách boli kedysi v Maďarsku veľmi populárne. Najčastejšie si obyvatelia krajiny brali úvery v švajčiarskych frankoch. Ale po vypuknutí globálnej hospodárskej krízy v roku 2008 a prudkom páde maďarskej ekonomiky forint výrazne oslabil. Výsledkom bol strmý rast nákladov maďarských domácností na splácanie úverov v cudzích menách.

Schváleniu zákona predchádzalo rozhodnutie Najvyššieho súdu, podľa ktorého banky využívali nečestné praktiky, napríklad jednostranne zvyšovali úroky a poplatky z úverov ako v zahraničných, tak v domácej mene.