Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Ekonomika

Leyenová: EK pripravuje balík podpory zelených technológií

Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie. Foto: TASR/AP

Potrebné sú však aj ďalšie finančné prostriedky, ktoré bude musieť poskytnúť EÚ. Štátna pomoc má podľa Leyenovej svoje limity, navyše si ju môže dovoliť len niekoľko členských štátov.

Davos 17. januára (TASR) - Európska komisia (EK) pripravuje balík podpory zelených technológií, ktorý má byť reakciou na subvencie. Cieľom nového priemyselného plánu je, aby sa Európska únia (EÚ) stala svetovým lídrom v oblasti zelených technológií a inovácií, uviedla šéfka EK Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základe správ DPA a Reuters.

"V nasledujúcich desaťročiach zažijeme najväčšiu priemyselnú transformáciu našej doby - možno všetkých čias," uviedla Leyenová vo svojom prejave na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose. "A tí, ktorí vyvíjajú a vyrábajú technológie, ktoré budú základom ekonomiky zajtrajška, budú mať najväčšiu konkurenčnú výhodu."

Podľa Leyenovej jedným z dôvodov prípravy nového plánu sú subvencie zelených technológií v USA a Číne, ktoré sú problematické z hľadiska dodržiavania pravidiel hospodárskej súťaže. "Musíme držať krok so subvenciami a stimulmi mimo EÚ, aby európsky priemysel zostal atraktívny." To si vyžaduje uvoľnenie pravidiel štátnej podpory.

Potrebné sú však aj ďalšie finančné prostriedky, ktoré bude musieť poskytnúť EÚ. Štátna pomoc má podľa Leyenovej svoje limity, navyše si ju môže dovoliť len niekoľko členských štátov. Preto EK aktuálne hľadá riešenie, ako by sa v krátkodobom horizonte dali podporiť firmy v EÚ bez veľkých dotácií. V strednodobom horizonte by potom mal vzniknúť "Európsky fond zvrchovanosti".

Aký by mal byť jeho objem, Leyenová nespresnila. Napríklad program USA počíta s investíciami vo výške 369 miliárd USD (341 miliárd eur). Podľa vysokých predstaviteľov EÚ porušuje pravidlá medzinárodného obchodu, pretože dotácie a daňové úľavy sa týkajú firiem, ktoré používajú výrobky z USA alebo priamo vyrábajú v USA.

"My by sme sa mali snažiť o to, aby všetky naše stimulačné programy boli férové a vzájomne sa posilňovali," zdôraznila Leyenová. Dodala, že cieľom EÚ je zachovanie transatlantického obchodu a transatlantických investícií.

EK aktuálne pripravuje zákon na podporu čistých technológií Net-Zero Industry Act, ktorý stanoví jasné ciele EÚ v oblasti zelených technológii do roku 2030. Ďalšími bodmi nového priemyselného plánu sú zníženie závislosti od dodávok surovín z krajín, ako je Čína, program rozvoja kvalifikovanej pracovnej sily, ako aj rozhodné kroky proti štátom, ktoré nedodržiavajú pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

(1 EUR = 1,0812 USD)