Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Ekonomika

Lídri G7 sa zhodli, že sú potrebné opatrenia na podporu ekonomiky

Lídri G7 na summite v Japonsku. Foto: TASR/AP

Lídrov G7 znepokojuje spomaľovanie rozvíjajúcich sa ekonomík. Japonský premiér súčasnú situáciu prirovnal k situácii v roku 2008, pred začiatkom globálnej hospodárskej krízy.

Ise-Šima 26. mája (TASR) - Lídri skupiny G7 začali dnes svoj summit v Japonsku diskusiou o tom, ako čo najlepšie naštartovať rast globálnej ekonomiky. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Japonský premiér Šinzó Abe, ktorý je hostiteľom summitu, označil ekonomiku za prioritu dvojdňových rozhovorov v nádeji, že získa podporu pre koordinované fiškálne stimuly, uviedla DPA. Pripomenula, že Abe na domácej politickej scéne zápasí s nespokojnosťou verejnosti s výsledkami svojej široko medializovanej ekonomickej reformy nazývanej aj "abenomika".

Nemecko je však proti finančným stimulom, čo jeho kancelárka Angela Merkelová deklarovala aj počas Abeho nedávnej návštevy v Berlíne.

Agentúra Kjódó s odvolaním sa na japonské vládne zdroje informovala, že lídri G7 opätovne "potvrdili významnú úlohu fiškálnej, monetárnej a štrukturálnej politiky". Ale v ich kompromisnej dohode sa konštatuje, že každá krajina by si mala zvoliť pre seba najvhodnejšiu kombináciu týchto druhov politiky.

Lídrov G7 znepokojuje spomaľovanie rozvíjajúcich sa ekonomík. Abe súčasnú situáciu dokonca prirovnal k situácii v roku 2008, pred začiatkom globálnej hospodárskej krízy. Ale nie všetci partneri súhlasili s jeho prirovnaním, aj keď ceny ropy klesli od júna 2014 do januára 2016 o 55 %, rovnako ako po páde banky Lehman Brothers v septembri 2008.

Svetoví lídri sa nakoniec zhodli na potrebe "flexibilných výdavkov", ktoré by pomohli oživiť rast globálnej ekonomiky, ale o načasovaní stimulov aj objeme financií rozhodne každá krajina samostatne.