Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Londýn a Sydney zosadili Paríž z pozície najlepšieho mesta sveta

Londýn Foto: TASR/AP

Londýn obsadil prvé miesto medzi mestami, ktorých návštevníci majú pocit, že práve tu nájdu pochopenie pre svoju kultúru a ľahko sa tu udomácnia.

Bratislava 20. októbra (TASR) – Sydney je najbezpečnejšie mesto sveta s najprívetivejšími obyvateľmi a Londýn je považovaný za najviac otvorený rôznym kultúram.

K týmto záverom dospel Anholtov index GfK City Brands (CBISM), ktorý každé dva roky skúma silu a atraktivitu miest. Obe mestá obsadili prvé dve miesta v tomto rebríčku, Paríž si naopak pohoršil a klesol na tretiu priečku.

"Index CBISM poskytuje celkový obraz, ktorého súčasťou je aj sociálne a kultúrne prostredie mesta, jeho podoba a atmosféra, verejné služby, ekonomické a vzdelávacie možnosti a spôsob, akým mesto vplýva na svet," vysvetlil poradca Simon Anholt.

"Zatiaľ čo Paríž stále vedie v oblasti atmosféry, jeho celkový výsledok v indexe nepriaznivo ovplyvňuje nižšia priečka v oblasti obyvateľ a vybavenosť," doplnil Anholt. Okrem Paríža sa oproti roku 2011 v rebríčku výrazne prepadlo aj Tokio, ktoré z 10. miesta kleslo až na 17. priečku. Naopak, Amsterdam sa posunul o šesť priečok hore na 11. pozíciu.

"Väčšina miest nachádzajúcich sa v z rozvíjajúcich sa ekonomikách obsadila miesta v dolnej polovici rebríčka, ale práve nedávny posun smerom hore v oblasti potenciálu naznačuje, že priepasť medzi západnými metropolami a týmito mestami sa môže postupne zmenšovať," zhodnotil riaditeľ indexu CBISM Xiaoyan Zhao.

Pri posudzovaní miest podľa prístupu ich obyvateľov víťazí Sydney, ktorého obyvatelia sú ústretoví a prívetiví. Na druhom mieste v tejto oblasti je Toronto. Sydney taktiež zvíťazilo pred Ženevou a Viedňou v pocite bezpečia, ktorý poskytuje svojim návštevníkom.

Londýn obsadil prvé miesto medzi mestami, ktorých návštevníci majú pocit, že práve tu nájdu pochopenie pre svoju kultúru a ľahko sa tu udomácnia. V rebríčku ho nasledovali Sydney a New York. Londýn bol jediné európske mesto, ktoré v tejto kategórii uspelo.

Medzi rozvíjajúcimi sa ekonomikami zaznamenali úspech mestá ako Singapur (20. miesto v kategórii prívetivosti obyvateľov), Praha (23. miesto v kategórii pocitu bezpečia) či Rio de Janeiro a opäť Praha, ktoré sa delia o 29. miesto medzi mestami otvorenými kultúrnym rozdielom.