Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Ekonomika

ANALYTICI: Ľudia začínajú byť pri úveroch opatrní

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Národná banka dlhodobo upozorňuje na rekordnú zadlženosť slovenských domácností. Prijala viaceré opatrenia.

Bratislava 4. augusta (TASR) - Slabšie ekonomické vyhliadky, ako aj opatrenia Národnej banky Slovenska (NBS) v oblasti úverov sa pomaly začínajú prejavovať. Ľudia sú podľa analytikov opatrnejší, čo spôsobuje pokles záujmu o úvery. A to aj napriek tomu, že viaceré banky prišli s letnými akciami a znížili sadzby.

Podľa údajov NBS úvery súkromnému sektoru vzrástli v júni tohto roka medzimesačne o 0,4 %. Medziročná dynamika sa znížila o 0,9 percentuálneho bodu (p. b.) na 7,1 %. Do súkromného sektora spadajú všetky sektory okrem vlády, teda nefinančné spoločnosti, domácnosti vrátane živnostníkov, neziskové inštitúcie, ale aj poisťovne a penzijné fondy. Medziročný rast úverov len v prípade domácností sa v druhom štvrťroku spomalil na 9,1 %, pričom ešte v prvom kvartáli bol rast 10,2 %. Opatrné sú aj firmy, keď medziročný rast úverov podnikom spomalil v druhom štvrťroku na 5,2 %, zatiaľ čo v prvom štvrťroku rástli 8,3 % tempom.

"Dopyt domácností po úveroch sa ochladzuje, k čomu prispievajú makroprudenciálne opatrenia a slabší sentiment. Banky sa snažia pozdvihnúť záujem domácností o úvery znížením úrokových sadzieb, najmä zo spotrebiteľských úverov. Napriek tomu sa v júni stav úverov na spotrebu zvýšil len o sedem miliónov eur," konštatujú analytici NBS. Nepatrne klesli aj úrokové sadzby z úverov na nehnuteľnosti, čo by však podľa analytikov NBS nemalo mať výrazný vplyv na zvýšenie objemu poskytnutých úverov.

Podľa údajov portálu Finančná hitparáda išli s úrokmi nadol počas tohto leta štyri banky. "Nedochádza však k znižovaniu sadzieb plošne na všetky fixácie, ale skôr sa banky zameriavajú na jednu alebo dve fixácie. Dá sa samozrejme očakávať, že sa pridajú aj menšie banky, ktoré nemajú také rozpočty na svoj marketing a často ich jedinou konkurenčnou výhodou sú práve lepšie úrokové sadzby," priblížil analytik portálu Martin Švidroň. Aj podľa jeho slov sa regulačné opatrenia NBS začínajú v praxi pomaly prejavovať zmiernením tempa rastu úverov klientov. "Navyše, Európska centrálna banka vyslala signál, že k zvyšovaniu úrokov nepríde tak skoro, ako sa predpokladalo ešte pred pár mesiacmi. Na klientov tak bude menší tlak získať historicky najnižšie úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch. Navyše medializované správy o spomaľovaní ekonomík, dokonca o prepúšťaní zamestnancov v niektorých odvetviach môže mať vplyv na väčšiu opatrnosť klientov pri kúpe nehnuteľností za aktuálne historicky najvyššie ceny," očakáva Švidroň.

Národná banka dlhodobo upozorňuje na rekordnú zadlženosť slovenských domácností. Prijala viaceré opatrenia. Medzi poslednými bolo zavedenie stropu na celkový objem dlhov v pomere k ročnému príjmu, ide o tzv. DTI, ktorý začal platiť od 1. augusta 2018. Ešte predtým pristúpila napríklad aj k obmedzeniu 100-percentných hypoték, pričom sa ukazovateľ LTV postupne znižoval. Ďalším opatrením bolo zavedenie DSTI, teda maximálnej sumy všetkých splátok v pomere k príjmom.

"Klienti, ktorí už dnes nejaký úver splácajú a chceli by ďalší, majú najväčší problém získať nový úver v požadovanej výške. Obmedzuje ich úverový strop vo výške 8-násobku ročného príjmu klienta, od ktorého sa navyše odpočítavajú existujúce úvery," priblížila situáciu niektorých klientov riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová. Tiež očakáva, že k spomaleniu tempa rastu úverov určite dôjde. "Zatiaľ však veľký podiel poskytovaných úverov tvoria refinančné úvery, ktoré nespadajú pod reguláciu NBS. Preto spomalenie tempa rastu nie je ešte také citeľné, ako možno očakávať v budúcnosti," dodala Šablová.