Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Malé a stredné podniky sú pri zavádzaní inovácií v nevýhode

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Mali sme stretnutia s viacerými firmami, ktoré hľadajú riešenia, čo sa týka koncepcie priemyslu 4.0 a inovatívnych riešení z hľadiska robotiky, uviedol Rodina.

Belá 11. apríla (TASR) – Malé a stredné podniky sú pri zavádzaní inovácií v nevýhode najmä z dôvodu nedostatku voľných finančných prostriedkov, potrebujú pomoc vo väčšej miere. Na druhom ročníku konferencie Robotika vo výrobnej praxi malých a stredných podnikov to vo štvrtok v Belej pri Žiline povedal Jozef Rodina z Národného centra robotiky.

Doplnil, že o inováciách nemá povedomie ešte veľa malých a stredných podnikov. "Na druhej strane sú podniky, ktoré sa ich snažia zavádzať a získať informácie. Mali sme stretnutia s viacerými firmami, ktoré hľadajú riešenia, čo sa týka koncepcie priemyslu 4.0 a inovatívnych riešení z hľadiska robotiky," uviedol Rodina.

Podľa generálnej riaditeľky Sekcie podnikateľského prostredia a inovácií Ministerstva hospodárstva SR Miriam Letašiovej sa dajú malé a stredné podniky z hľadiska inovácií rozdeliť do dvoch úrovní. "Sú veľmi aktívne, ktoré sa na to určitým spôsobom strategicky pripravujú. Pretože si uvedomujú, že ak tak neurobia, strácajú konkurenčnú výhodu a konkurencieschopnosť. A potom sú podniky, ktoré nabiehajú na digitalizáciu pomalším tempom. Často to ešte nevnímajú ako príležitosť na zlepšenie výrobných procesov a konkurencieschopnosti, ale skôr ako hrozbu. Práve z toho dôvodu je úlohou ministerstva hospodárstva zabezpečovať osvetu, lebo je to dôležité v rámci dodávateľsko-odberateľských vzťahov," podotkla Letašiová.

Na konferencii prezentovala Akčný plán inteligentného priemyslu SR. "Vznikol ako odozva na požiadavky priemyslu, pričom obsahuje 35 opatrení z oblasti výskumu a vývoja, inovácií, vzdelávania, trhu práce, normotvorby, štandardizácie, ale aj bezpečnosti zosieťovaných systémov IT. Zamerala som sa hlavne na tie, ktoré môžu výrazným spôsobom pomôcť pri zavádzaní digitalizácie a implementovaní inovatívnych riešení. A to je zosieťovanie aktérov inteligentného priemyslu - spolupráca medzi priemyselnými podnikmi, vedecko-výskumnými inštitúciami a akademickou obcou. Na to máme dve výzvy z európskych štrukturálnych a investičných fondov a takisto pilotnú výzvu na implementáciu inovatívnych riešení v slovenských mestách. Sú to výzvy, ktoré sa pohybujú v rozsahu 10.000 až 200.000 eur," vysvetlila Letašiová.

"Malé a stredné podniky sú ťažiskové pre celú ekonomiku. Preto sme im chceli vytvoriť možnosť zoznámiť sa s aktuálnym dianím v tejto oblasti. A pomôcť im zlepšiť konkurencieschopnosť, či už na domácom alebo zahraničnom trhu. Aby získali praktické informácie, inšpirovali sa už skúsenými v tejto oblasti a mohli preniesť poznatky aj do svojich firiem a výrobných prevádzok," doplnil šéfredaktor odborného časopisu o priemyselnej automatizácii atp journal Anton Gérer.

Konferenciu Robotika vo výrobnej praxi malých a stredných podnikov pripravili vydavateľstvá HMH, s.r.o., (atp journal) a LEADER press, s.r.o., (ai magazine). Uskutočnila sa pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR a zúčastnilo sa na nej 170 zástupcov malých a stredných výrobných podnikov v Slovenskej a Českej republike.