Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Ekonomika

Maloobchodné tržby v eurozóne v apríli medzimesačne klesli o 0,5 %

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Maloobchodné tržby v eurozóne v apríli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a po úprave o sezónne vplyvy klesli o 0,5 % a v celej Európskej únii (EÚ) o 0,6 %.

Luxemburg 6. júna (TASR) - Maloobchodné tržby v eurozóne sa v apríli znížili. TASR o tom informuje na základe správy európskeho štatistického úradu Eurostat.

Maloobchodné tržby v eurozóne v apríli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a po úprave o sezónne vplyvy klesli o 0,5 % a v celej Európskej únii (EÚ) o 0,6 %, uviedol vo štvrtok Eurostat vo svojom prvom odhade. V marci maloobchodné tržby v eurozóne stúpli o 0,7 % a v EÚ o 0,6 %.

Tržby predajcov potravín, nápojov a tabaku sa v apríli v eurozóne medzimesačne znížili o 0,5 % a v EÚ o 0,9 %. Tržby predajcov nepotravinových tovarov s výnimkou motorových palív si v eurozóne pohoršili o 0,1 % a v celej EÚ stagnovali. Tržby čerpacích staníc padli o 2,2 %, respektíve o 2 %.

Spomedzi členských štátov EÚ, pre ktoré mal Eurostat k dispozícii údaje, maloobchodné tržby medzimesačne najprudšie klesli v Lotyšku (-3,3 %), na Cypre (-3,1 %) a v Dánsku (-2,7 %). Naopak, najvýraznejšie vzrástli na Slovensku (+2,4 %), v Bulharsku a Rakúsku (v oboch krajinách +1,9 %) a v Portugalsku (+1,7 %).

V medziročnom porovnaní a po úprave o kalendárne vplyvy maloobchodné tržby v eurozóne v apríli stagnovali a v EÚ si pohoršili o 0,1 %.

Tržby predajcov potravín, nápojov a tabaku v apríli v eurozóne medziročne klesli o 0,5 % a v EÚ o 0,1 %. Tržby predajcov nepotravinových tovarov s výnimkou motorových palív stúpli o 0,4 %, respektíve o 0,1 %. Tržby čerpacích staníc v eurozóne medziročne vzrástli o 0,3 % v celej EÚ stagnovali.

Spomedzi členských štátov EÚ, pre ktoré mal Eurostat k dispozícii údaje, maloobchodné tržby medziročne najprudšie klesli v Poľsku (-7,3 %), Belgicku (-5,8 %) a Estónsku (-4,9 %). Naopak, najvýraznejšie vzrástli v Bulharsku a Rumunsku (v oboch krajinách +9,8 %), v Chorvátsku a na Slovensku (v oboch +8,6 %) a Luxembursku (+7,3 %).