Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Medzi firmami vládne mierny optimizmus, 22 % chce rozšíriť podnikanie

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vývoj ekonomickej situácie v krajine podľa prieskumu zneisťuje 70 % firiem. Približne polovica oslovených sa obáva dopadov vojny, zmien legislatívy a o niečo menej nedostatku kvalitných zamestnancov.

Bratislava 15. augusta (TASR) - Aktuálna ekonomická situácia, ktorú stále ovplyvňuje prebiehajúca vojna na Ukrajine či inflácia, má výrazný vplyv na ďalšie smerovanie a správanie slovenských firiem. Napriek tomu plánuje v horizonte jedného roka rozšíriť svoje podnikanie 22 % z nich. Zachovať činnosť v súčasnom rozsahu chce 57 % firiem. O obmedzení, prerušení alebo ukončení podnikania uvažuje 11 % podnikateľov.

Vyplýva to z prieskumu sentimentu podnikateľov na Slovensku, ktorý pravidelne meria Československá obchodná banka (ČSOB) v spolupráci s prieskumnou agentúrou Datank. Jeho aktuálna vlna bola realizovaná na reprezentatívnej vzorke 306 respondentov. Informovala o tom v utorok hovorkyňa banky Anna Jamborová.

Štyria z desiatich opýtaných živnostníkov, zástupcov malých a stredných firiem očakávajú, že ich investície v podnikaní budú tento rok rásť. "Vyššie investície môžeme v tomto prípade vnímať v dvoch rovinách. Jedným je rast cien, ktorý sa premieta aj do výšky nutných investícii, druhým je vyšší apetít po investíciách po niekoľkých rokoch stagnácie a najmä neistoty. Z našich rozhovorov s klientmi vyplýva, že mnohým narástli investície spojené najmä s modernizáciou budov a zariadení," priblížila manažérka oddelenia pre podnikateľov a malé firmy ČSOB Dáša Polláková.

Vývoj ekonomickej situácie v krajine podľa prieskumu zneisťuje 70 % firiem. Približne polovica oslovených sa obáva dopadov vojny, zmien legislatívy a o niečo menej nedostatku kvalitných zamestnancov. Vývoj nových technológií vníma ako rizikový pätina firiem.

"Nie je prekvapením, že slovenských podnikateľov a živnostníkov trápia najmä rastúce ceny, menej predvídateľný vývoj dopytu alebo vyššie sadzby Európskej centrálnej banky (ECB). Negatívne však je, že podnikatelia sú zneistení aj nepredvídateľnými zmenami legislatívy," upozornil hlavný ekonóm banky Marek Gábriš. Zároveň však vyzdvihol, že inflácia postupne klesá na jednociferné hodnoty.