Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Jednotný digitálny trh odstráni prekážky a regulácie 28 štátov

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. Foto: TASR

Uviedol to na dnešnom brífingu pri príležitosti Medzinárodnej konferencie ITAPA 215 v Bratislave vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Bratislava 3. novembra (TASR) – Jednotný digitálny trh, na ktorom pracuje Európska komisia (EK), by mal postupne odstrániť rôzne obmedzenia 28 digitálnych národných trhov s rôznymi reguláciami. Ako povedal na dnešnom brífingu pri príležitosti Medzinárodnej konferencie ITAPA 215 v Bratislave vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek, jeho zavedením sa prileje do európskej ekonomiky až 415 miliárd eur ročne.

"Európska komisia ešte v máji tohto roku navrhla, akým spôsobom by sa mal jednotný digitálny trh vytvoriť tak, aby ľudia a podniky mohli naplno využívať príležitosti, ktoré nám ponúka rýchly internet a moderné digitálne technológie. Chceme pôsobiť hlavne v troch základných oblastiach, a to uľahčiť ľuďom a podnikom prístup k digitálnym službám v celej Európskej únii, ďalej sa majú zlepšiť elektronické komunikačné siete, potrebujeme naozaj kvalitné, špičkové telekomunikačné služby, a v tretej oblasti plne využiť možnosti, ktoré nám ponúkajú digitálne technológie v spoločnosti a hospodárstve," priblížil Chrenek.

Pokiaľ ide o 16 opatrení, ktoré EK navrhne do konca tohto roka, týkajú sa podľa Chreneka najmä zlepšenia prístupu on-line, odstránenia geografického blokovania, zjednodušenia platby dane z pridanej hodnoty (DPH) pri elektronických obchodoch, ale aj lepšieho využívania veľkých dát. Smerovať budú tiež k ochrane autorských práv, budú sa týkať i európskeho spotrebiteľského práva a ďalších oblastí elektronickej verejnej správy, ako aj vzdelávania.

"Cieľom jednotnej digitalizácie je, aby jednotný digitálny trh naplno fungoval," podčiarkol šéf zastúpenie EK na Slovensku. Reagoval aj na slová prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý dnes v prejave na kongrese podrobil kritike proces realizácie Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS).

"Slovensko dostalo veľkú šancu využiť európske prostriedky. Na obdobie 2007 až 2013 dostalo 845 miliónov eur, dokonca pôvodne to bolo viac, avšak časť určená na rozšírenie širokopásmového internetu do vidieckych oblastí nebola realizovaná, bola presunutá. Zatiaľ za tých 845 miliónov eur nevidíme veľké výsledky," konštatoval Chrenek. Vyjadril aj znepokojenie nad stavom elektronizácie zdravotníctva. Obsah služieb, ktoré ľudia môžu využívať cez www.slovensko, je podľa neho slabý. Viaceré projekty finišujú, a preto verí, že prinesú zlepšenie. "Možno projekt, ktorý sa týka digitalizácie kultúrneho dedičstva alebo projekty vzdelávania, tie naozaj pomôžu. Ale je to dosť neskoro," zhodnotil.