Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Zákon o neprimeraných podmienkach má nejaké nedostatky

Tomáš Malatinský Foto: TASR/Pavel Neubauer

Tvrdí to šéf rezortu hospodárstva Tomáš Malatinský.

Bratislava 25. júla (TASR) - Ministerstvo hospodárstva (MH) SR má podľa slov jej šéfa Tomáša Malatinského (nominant Smer - SD) rovnaký cieľ, ktorý sleduje návrhom zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, rovnaký ako navrhovateľ zákona, teda Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

"Zákon (o neprimeraných podmienkach - pozn. TASR) má v odbornej rovine nejaké nedostatky, ktoré by naše odborné útvary navrhovali riešiť inak. Tak to sme dali do pripomienok. Treba každopádne povedať, že cieľ, ktorý sa týmto zákonom sleduje, ten máme s pánom Ľubomírom Jahnátkom (nominant Smer - SD) rovnaký," uviedol dnes po rokovaní vlády Malatinský.

"V zákone sú navrhované niektoré opatrenia, napríklad poplatky, ktoré sa nemajú zavádzať pre dodávateľov potravín. Tieto sa podľa nás dajú ľahko obísť, teda zákon sa v tomto prípade minie účinkom. Máme za to, že takto navrhovaný zákon by mohol v konečnom dôsledku postihnúť slovenských výrobcov, o ktorých nám ide, teda aby ich výrobky na pultoch obchodných reťazcov v SR boli hojnejšie zastúpené," spresnil šéf rezortu hospodárstva.

Z pripomienok predložených do medzirezortného pripomienkového konania vyplýva, že MH SR žiada návrh zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, stiahnuť z legislatívneho procesu.

Obmedzenie voľného trhu

"Všeobecne možno konštatovať, že legislatívnou úpravou zmluvných vzťahov ide o obmedzenie voľného trhu a zmluvnej voľnosti založenej na dobrovoľnosti uzavretia zmluvného obchodného vzťahu medzi jej účastníkmi a uprednostnenie jedného účastníka vzťahu (dodávateľov) na úkor druhej zmluvnej strany (spravidla obchodné reťazce). Dochádza tým k narúšaniu a deformácii podnikateľského prostredia a v konečnom dôsledku k zníženiu konkurencieschopnosti. Tým sa javí tento návrh zákona ako kontraproduktívny," uviedlo okrem iného v pripomienkach MH SR.

Problémy dodávateľov sú dlhodobé a na ich riešenie je podľa MH SR potrebné zvoliť iné nástroje ako zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch. Výhrady proti takejto právnej úprave mala v minulosti aj Európska komisia. Treba pritom podotknúť, že Ministerstvu hospodárstva SR ako gestorovi predchádzajúcich právnych úprav v čase ich platnosti nebol od dodávateľov, teda výrobcov, spracovateľov či iných dodávateľov doručený žiaden oficiálny podnet na zneužívanie ekonomickej sily obchodných reťazcov.

Týmto problémom sa zaoberajú aj iné členské štáty EÚ prevažne v súvislosti s dominantným postavením prevádzkovateľa obchodu na trhu v rámci ochrany hospodárskej súťaže. Toto riešenie je právne najčistejšie, čo ukázala aj prax v týchto členských štátoch.

"Z uvedených dôvodov považujeme navrhovanú právnu úpravu za neobjektívnu, likvidačnú a deformujúcu zdravé podnikateľské prostredie a tiež za nadbytočnú, preto MH SR neodporúča pokračovať v ďalšom legislatívnom procese prijímania tohto návrhu zákona," dodal rezort hospodárstva.