Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Milióny na likvidáciu čiernych skládok si rozdelí vyše 200 samospráv

Na snímke likvidácia čiernej skládky, ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Samosprávy dostanú peniaze na zber, odvoz a uloženie odpadu na legálnu skládku, prípadne jeho zlikvidovanie v spaľovni.

Bratislava 18. septembra (TASR) - Peniaze z miliónového balíka na likvidáciu čiernych skládok si rozdelí 219 miest a obcí, peniaze tak získa necelá polovica žiadateľov. "Keďže požiadavky o podporu presiahli určených desať miliónov eur, nebolo možné vyhovieť všetkým žiadostiam," skonštatoval hovorca envirorezortu Maroš Stano. Samosprávy musia peniaze využiť do konca novembra, podmienkou preplatenia nákladov je vykonané verejné obstarávanie. Minister Peter Žiga (Smer-SD) od tohto kroku očakáva vyčistenie množstva nelegálnych skládok.

Najviac peňazí na likvidáciu dostali bratislavská mestská časť Čunovo, Nitra, Bytča a obce Perín-Chym, Kechnec, Kružlová, Bošáca, Šterusy, Dolný Hričov, Komjatná, Opatovská Nová Ves. Samosprávy dostanú peniaze na zber, odvoz a uloženie odpadu na legálnu skládku, prípadne jeho zlikvidovanie v spaľovni. "Pokiaľ to bude možné a účelné, rezort podporuje aj vytriedenie využiteľného odpadu a úpravu miesta do pôvodného stavu," doplnil Stano. Maximálna výška podpory pre žiadateľa je 100.00 eur na jednu čiernu skládku, pričom štát financuje 95 percent nákladov, zvyšok zaplatí obec.

Výzvu, v rámci ktorej sa samosprávy mohli o peniaze uchádzať, vyhlásil Envirofond v polovici apríla v rámci programu Veľké upratovanie Slovenska. Čierne skládky totiž patria podľa ministerstva k najčastejším problémom v oblasti životného prostredia, ktorý ľudí trápi. Tento nápad kritizovali liberáli, ktorí program napadli aj na Generálnej prokuratúre SR. Podľa SaS mechanizmus programu vytvára veľký priestor na zneužitie verejných zdrojov a "upratovanie" za verejné zdroje aj takého odpadu, ktorého pôvodca je známy.

Na Slovensku je dnes asi 2500 evidovaných nelegálnych skládok a neoficiálnych môže byť až okolo 7000. Problém má pomôcť riešiť nový zákon o odpadoch, kde sa od januára 2016 zvyšujú právomoci polície a pokuty. „Na to, aby nevznikali nové čierne skládky, musia predovšetkým zmeniť prístup samotní obyvatelia miest a obcí. Nielen tým, že budú ukladať odpad len tam, kde majú, ale aj tým, že nebudú ľahostajní k tým, ktorí tak nerobia. Len samotné sankcie, ktoré obsahuje aj nový zákon, problém nevyriešia," zhrnul Žiga.