Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Miliónom zamestnancov finančného sektora hrozí, že prídu o prácu

Na archívnej snímke pohľad na Tower Bridge (v strede), obchodnú štvrť Canary Wharf a na Temžu v Londýne. Foto: TASR/AP

Veľké investičné banky už pred referendum varovali, že v prípade brexitu môžu presunúť tisíce pracovných miest z Británie do EÚ.

Londýn 24. júna (TASR) - Približne 2,2 milióna zamestnancov britského finančného sektora čakajú roky plné neistoty. Tisícom z nich hrozí, že prídu o prácu. Predbežné výsledky štvrtkového (23.6.) referenda o členstve Británie v Európskej únii (EÚ) totiž signalizujú, že väčšina voličov hlasovala za odchod z európskeho bloku. To vyvoláva otázniky nad budúcnosťou Londýna ako európskeho finančného centra, konštatuje agentúra Reuters.

Po sčítaní hlasov v 329 z celkovo 382 volebných obvodoch sa ukázalo, že väčšina voličov v Británii hlasovala za brexit.

Viera bankárov, že Spojené kráľovstvo z únie neodíde, rýchlo vyprchala po zverejnení prvých predbežných odhadov. Britká libra zamierila nadol a na trhoch od Hongkongu po Londýn to vrie.

Hlasovanie za brexit tak znamená, že budúcnosť britského finančného priemyslu visí na vlásku. Všetko bude závisieť od "rozvodu" Británie a EÚ, od jej schopnosti udržať si prístup na spoločný európsky trh. Finančníci v Londýne musia tiež zvládnuť otrasy na trhoch, ktoré už priniesli pád libry aj pokles akciových indexov.

Veľké investičné banky už pred referendum varovali, že v prípade brexitu môžu presunúť tisíce pracovných miest z Británie do EÚ. A Európska centrálna banka signalizovala, že môže v Londýne zastaviť obchodovanie s eurom.

Mnohé finančné ústavy využívali prístup na jednotný európsky trh a poskytovali svoje služby v celej EÚ, keď mali základňu a väčšinu zamestnancov v Londýne.

Predstavitelia vlád v Európe pred hlasovaním naznačili, že firmy so sídlom v Británii, teda aj banky, môžu o toto privilégium po odchode krajiny z EÚ prísť. To mnohé z nich prinúti presunúť niektoré prevádzky napríklad do Frankfurtu nad Mohanom, Paríža alebo Dublina, ak si budú chcieť udržať prístup na európsky trh.

Veľké medzinárodné banky v Londýne, vrátane Citi, Deutsche Bank, JPMorgan, Goldman Sachs a Barclays mali v noci pohotovosť. Ich obchodníci buď nastúpili do práce, alebo sedia pri telefóne. Ani bankári v New Yorku nešli večer domov. Zostali v práci a pripravili mimoriadne telefonické linky pre klientov. Zamestnanci oddelení, ktoré obchodujú s devízami, nastúpili na nočnú zmenu a manažment bánk na všetko dohliada.