Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 12. máj 2025Meniny má Pankrác
< sekcia Ekonomika

Ministerstvo: Regionálne centrá sa posilnia o odborníkov na projekty

Na archívnej snímke Richard Raši (Hlas-SD). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Rezortné regionálne centrá v krajských mestách poskytujú odborné poradenstvo v oblasti eurofondov, dotácií a ďalších podporných nástrojov pre samosprávy, podnikateľov a občiansky sektor.

Košice 16. septembra (TASR) - Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR zvyšuje administratívne kapacity regionálnych centier o osem nových odborníkov na implementáciu investičných projektov. Ďalší experti budú v regiónoch k dispozícii na podporu mimovládnych organizácií a rozvoj občianskej spoločnosti. Informovali o tom v pondelok v Košiciach minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) a splnomocnenkyňa vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová.

"Cieľom je, aby starostovia a primátori nemuseli cestovať do Bratislavy, ale mohli vyriešiť svoje otázky priamo vo svojom regióne," uviedol Raši.

Rezortné regionálne centrá v krajských mestách poskytujú odborné poradenstvo v oblasti eurofondov, dotácií a ďalších podporných nástrojov pre samosprávy, podnikateľov a občiansky sektor. Každý región tak podľa ministra získa špecialistu, ktorý bude pomáhať s implementáciou investičných projektov. "V rámci integrovaných územných investícií je k dispozícii takmer 2,5 miliardy eur z eurofondov. To je obrovská príležitosť pre rozvoj našich regiónov, ktoré vďaka tomu môžu pretaviť svoje potreby do reálnych projektov," uviedol Raši.

Ministerstvo informovalo, že v regionálnych centrách fungujú tiež centrá sociálnej ekonomiky, ktoré pomáhajú s rozvojom sociálnych podnikov a poskytujú odborné poradenstvo. Klienti tam nájdu aj zástupcov Úradu splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti (ÚSV ROS), Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR, expertov na fondy EÚ či zástupcov z Úradu vlády SR pre plán obnovy.

Štátny tajomník rezortu Michal Kaliňák oznámil, že noví experti budú robiť servis pre starostov a primátorov z hľadiska čerpania eurofondov, ktoré sa presúvajú do regiónov. "Za jedenásť mesiacov sa nám podarilo presunúť do územia viac ako 1,5 miliardy eur. A práve preto sme vytvorili takúto špeciálnu pozíciu, aby starostovia a primátori vedeli, že majú jedného styčného dôstojníka, ktorý s nimi bude konzultovať všetky projekty, všetky zámery, ktoré sú schvaľované eurofondami na úrovni regiónov," povedal. Regionálne centrá podľa neho zároveň dokážu konzultovať výzvy na čerpanie peňazí z akčných plánov v súčasnosti najmenej rozvinutých okresov.

ÚSV ROS bude mať zastúpenie v šiestich regionálnych centrách MIRRI SR - mimo Bratislavského a Trnavského, ktoré bude pokrývať úrad v Bratislave. "Chcem uľahčiť život a prácu mimovládnych organizácií práve tu v regiónoch, pretože tu sa tvorí život," uviedla Zacharová.

Súdny proces v prípade atentátu na premiéra by sa mal začať v júli

Jurajovi C. hrozí doživotný trest odňatia slobody. Premiéra vážne postrelil po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej vlani 15. mája.

,aktualizované 

- Poľské ministerstvo zahraničných vecí si v pondelok na 15. hodinu predvolalo veľvyslanca Ruskej federácie vo Varšave. Ide o ďalší krok v reakcii na zistenia o účasti ruských spravodajských služieb na požiari v obchodnom centre Marywilska 44 vo Varšave z mája 2024.

- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a minister zdravotníctva Kamil Šaško (obaja Hlas-SD) odmietajú akúkoľvek diskusiu o dekriminalizácii či legalizácii drog, aj tých ľahkých. Ministri o tom informovali v pondelok na spoločnej tlačovej konferencii.

- Slovenskí hokejisti majú na MS vo Švédsku za sebou ťažký zápas so Slovincami, teraz ich čaká ešte náročnejší test. Rakúšania potrápili oboch severských favoritov Švédsko i Fínsko, Slováci ich v pondelok potrebujú zdolať,aby si udržali šancu na postup do štvrťfinále.

- Slovinský premiér Robert Golob počas víkendovej videokonferencie spojeneckých štátov Ukrajiny vyhlásil, že je jeho krajina ochotná hostiť mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou.

- Súdny proces v prípade atentátu na predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) by sa mal začať na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) 8. júla. Obžalobe pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku čelí Juraj C.

- Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v pondelok v Londýne vyzval Rusko na prímerie s Ukrajinou predtým, ako sa v Turecku potencionálne uskutočnia priame mierové rozhovory medzi oboma stranami konfliktu.

- Austrálsky premiér Anthony Albanese v pondelok potvrdil, že pri boji na Ukrajine zahynul austrálsky občan.

- Vodiči sa v pondelok ráno zdržia na diaľnici D1 pri Bernolákove smerom do Bratislavy asi hodinu. Na 18. kilometri sa zrazili tri osobné autá. Zelená vlna STVR o tom informovala na sociálnej sieti.

- Od pondelka sa dovoľuje dovoz živých zvierat vnímavých na slintačku a krívačku zo zahraničia do chovov v Trenčianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

- Rozsiahly požiar, ktorý minulý rok zničil veľké nákupné centrum Marywilska 44 vo Varšave, bol výsledkom podpaľačstva nariadeného ruskými tajnými službami, vyhlásil poľský premiér Donald Tusk.

- Hokejisti Dallasu zvíťazili v treťom semifinálovom zápase Západnej konferencie NHL nad Winnipegom 5:2, vedie 2:1 na zápasy. Hráči Floridy zvíťazili proti Torontu a po triumfe 2:0 vyrovnali stav na 2:2.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu oznámil plán na zavedenie novej politiky v oblasti liekov na predpis, ktorá by podľa neho mohla znížiť ich ceny v USA o 30 až 80 percent.

- Britský premiér Keir Starmer v nedeľu ohlásil novú sériu opatrení na sprísnenie migračného systému. Prisťahovalci by po novom mali čakať dlhšie, kým získajú status potrebný na poberanie sociálnych dávok.

- Spojené štáty sú jediným aktérom, ktorý môže prinútiť Izrael ukončiť vojnu v Pásme Gazy, vyhlásil palestínsky viceprezident Husajn aš-Šajch.

- Spojené kráľovstvo v pondelok hostí stretnutie európskych ministrov zahraničných vecí v rámci takzvanej skupiny Weimar+, ktoré sa bude sústreďovať na podporu Ukrajiny a posilnenie bezpečnosti v Európe.

- Hokejisti Fínska uspeli aj vo svojom druhom zápase na majstrovstvách sveta vo Švédsku a Dánsku.

- Izraelská armáda v nedeľu večer vyzvala obyvateľov troch prístavov ležiacich na západnom pobreží krajiny v oblastiach kontrolovaných húsíjskými povstalcami, aby ich urýchlene opustili.

- Predstavitelia palestínskeho militantného hnutia Hamas rokujú už niekoľko dní v katarskej metropole Dauha so zástupcami americkej administratívy o potenciálnom prímerí v Pásme Gaze či prístupe dodávok humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy.

- Viac než dva metre vysoká drevená skulptúra penisu sa objavila v nedeľu skoro ráno pred kancelárskou budovou v nemeckom mestečku Ismaning neďaleko Mníchova, uviedla polícia.