Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Ekonomika

MIRRI predkladá novelu, ktorá má zrýchliť verejné obstarávanie

Na archívnej snímke minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Kontrola podľa ministra zostane zachovaná.

Bratislava 8. februára (TASR) - Zrýchliť procesy, odbúrať nadmernú byrokraciu a pomôcť obstarávateľom. To sú hlavné ciele návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorý pripravilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR a predkladá ho do medzirezortného pripomienkového konania. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o novele informoval šéf rezortu Richard Raši (Hlas-SD).

Novela podľa MIRRI prinesie viacero kľúčových opatrení. Prvým je zmena limitov pre jednotlivé postupy vo verejnom obstarávaní. V súčasnosti môže obstarávateľ mimo zákona nakúpiť tovary, služby a stavebné práce do 10.000 eur. Po novom sa má tento limit zdvihnúť na 50.000 eur. Únia limit v tomto prípade nedefinuje, podľa Rašiho ide približne o európsky priemer.



Kontrola podľa ministra zostane zachovaná. Obstarávateľ je povinný zverejňovať zmluvy v Centrálnom registri zmlúv. Všetci obstarávatelia, okrem obcí a miest do 2000 obyvateľov, ktoré nemajú zriadené oficiálne webové sídlo, budú povinní zverejňovať aj objednávky a faktúry.

Zámerom návrhu je odstránenie tzv. goldplatingu, podčiarkol Raši. Ponechané tak zostanú len limity, ktoré vyžaduje EÚ. Navýšia sa limity pri podlimitných zákazkách na stavebné práce, pri ktorých nemožno podať námietky, a to z 800.000 eur na 1,5 milióna eur. Pri tovaroch a službách bude limit 221.000 eur. Aby sa verejné obstarávanie čo najviac urýchlilo, vypustiť sa má inštitút žiadosti o nápravu, ktorý smernice EÚ nevyžadujú.

Novela má za cieľ upraviť aj pokuty. V súčasnosti je za vybrané porušenie zákona stanovená na pevnej úrovni 5 % zo zmluvnej ceny. Po novom má platiť rozpätie 0,1 až 5 % zo zmluvnej ceny alebo súčtu zmluvných cien. Návrh zachováva súčasné formy elektronického obstarávania, teda elektronickú platformu a v rámci nej elektronický kontraktačný systém a iné elektronické prostriedky.

Zámerom novej právnej úpravy je aj ochrániť niektoré samosprávy pred nútenou správou. "Práve samosprávy navrhli, aby sme v zákone upravili aj podmienky, za ktorých je možné samosprávam odpustiť pohľadávky, ktoré voči nim eviduje štát z dôvodu právoplatného rozhodnutia o uložení pokuty pre porušenie zákona o verejnom obstarávaní," priblížil Raši. Zdôraznil, že návrh pripravovalo ministerstvo v diskusii s odborníkmi aj obstarávateľmi.

Zmenu zákona o verejnom obstarávaní označil Raši za jednu z priorít nového vedenia MIRRI. Tento proces je totiž v súčasnosti veľmi zdĺhavý. "Obce, mestá, štátne a verejné inštitúcie potrebujú normálne fungovať. Naša novela v praxi rozviaže ruky obstarávateľom, no zároveň zostane zachovaná verejná kontrola a transparentnosť. Každý občan bude mať šancu vidieť, čo starosta, primátor, župan či štátny úrad kúpili a za koľko," doplnil minister.