Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

MMF očakáva tento rok rast čínskej ekonomiky o 6,6 percent

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Čínska vláda sa už tretí rok snaží regulovať poskytovanie rizikových úverov, ktoré pomaly tlačia náklady na dlhy smerom nahor.

Peking 30. mája (TASR) - Medzinárodný menový fond (MMF) v stredu potvrdil svoju prognózu pre čínsku ekonomiku a v roku 2018 očakáva jej expanziu o 6,6 %. Upozornil zároveň, že príliš rýchly rast úverov a obchodné spory by mohli predstavovať riziko pre druhé najväčšie svetové hospodárstvo.

Hrubý domáci produkt (HDP) Číny sa v 1. štvrťroku 2018 zvýšil o 6,8 %. Podporili ho silný spotrebiteľský dopyt a prekvapujúco robustné investície do nehnuteľností.

MMF už v januári mierne zlepšil prognózu pre Čínu a predpovedal jej rast hospodárstva v tomto roku o 6,6 %, namiesto pôvodne dohadovaných 6,5 %. Peking si v marci dal za cieľ dosiahnuť nárast HDP o približne 6,5 %.

Viacerí analytici však očakávajú, že čínska ekonomika tento rok spomalí svoju expanziu na 6,5 % z vlaňajších 6,9 %. Dôvodom sú stúpajúce náklady na úvery, tvrdšie limity pre priemyselné exhaláty a zníženie výdavkov miestnych vlád.

Čína by mala viac zabrzdiť rast úverov, vyhlásil James Daniel, šéf misie MMF pre Čínu.

Pripomenul, že v reálnej ekonomike nedošlo k zníženiu zadlženia, len tempo zvyšovania dlhu sa spomalilo.

Čínska vláda sa už tretí rok snaží regulovať poskytovanie rizikových úverov, ktoré pomaly tlačia náklady na dlhy smerom nahor. Bojuje aj s alternatívnymi zdrojmi financií a tieňovým bankovníctvom. No aj napriek všetkým snahám sa Pekingu nedarí potlačiť riziká. Bankrotov síce zatiaľ nie je veľa, ale MMF sa obáva, že začnú pribúdať.

Stretnutia zástupcov MMF s čínskou vládou v uplynulých týždňoch ukázali, že Peking veľmi dobre vie o rizikách a má nástroje na boj s nimi, ak sa stanú skutočnosťou.

MMF v správe uviedol, že aj obchodné trenice s USA predstavujú riziko pre čínsku ekonomiku. Washington v utorok (29.5.) oznámil, že stále platí jeho hrozba zavedenia ciel na dovoz z Číny vo výške 50 miliárd USD (43,26 miliardy eur) a použije ju, ak Peking nezačne riešiť krádeže amerického duševného vlastníctva.

(1 EUR = 1,1558 USD)