Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Ekonomika

MMF odporúča SR zachovať DPH na súčasných 20 %, nie znižovať na 19 %

Na snímke vľavo šéf misie Medzinárodného menového fondu (MMF) na Slovensku James John a vpravo minister financií SR Peter Kažimír počas tlačovej konferencie Ministerstva financií SR k záverom misie MMF v Bratislave v utorok 17. júna 2014. Foto: TASR/Martin Baumann

Veľkou výzvou pre Slovensko je podľa šéf misie MMF na Slovensku Jamesa Johna vysoká nezamestnanosť, najmä dlhodobo nezamestnaných.

Bratislava 17. júna (TASR) – Slovensko by malo ponechať daň z pridanej hodnoty (DPH) na súčasnej úrovni 20 % a neznižovať ju na pôvodných 19 %. Tak znie jedno z odporúčaní Medzinárodného menového fondu (MMF).

Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedol šéf misie MMF na Slovensku James John.

Misia menového fondu strávila na Slovensku dva týždne, a tak ako každý rok, hodnotila hospodárenie krajiny. Podľa Johna je DPH veľmi efektívnou daňou, aj keď jej efektivita môže byť lepšia. Ak by ju však Slovensko znížilo, spôsobilo by to výpadok rozpočtu 0,3 % HDP ročne. "Tieto príjmy by krajina musela nájsť niekde inde alebo znížiť výdavky," skonštatoval John.



Slovensko však podľa neho potrebuje zvýšené výdavky napríklad na infraštruktúru či podporu zamestnanosti. To by zníženie tejto dane sťažilo. Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) k tejto otázke zopakoval, že v súčasnosti je platný zákon o DPH a rezort čaká na výsledky notifikácie hospodárenia štátu podľa novej metodiky, ktoré budú v októbri tohto roka.

Zároveň doplnil, že za prvých päť mesiacov tohto roka ceny nerastú a inflácia sa odhaduje na úrovni 0,3 %. "Rozdiel medzi 19 a 20 % je veľmi malý na to, aby sme dosiahli znižovanie cien," priblížil Kažimír. Preto je podľa neho veľkou ilúziou myslieť si, že automatické zníženie DPH spôsobí opak toho, čo jeho zvýšenie. "Dopad na zvýšenie cien je často z podstaty ekonomiky nezvratný, pretože ceny prirodzene rastú z roka na rok," opísal šéf rezortu financií.

MMF zároveň odporučilo Slovensku zaviesť daň z nehnuteľností na základe trhových cien. John ocenil rast slovenskej ekonomiky, znižovanie deficitu pod hranicu stanovenú európskymi pravidlami a napríklad silný bankový systém. Veľkou výzvou pre krajinu je podľa neho vysoká nezamestnanosť, najmä dlhodobo nezamestnaných. Je potrebné znižovať regionálne rozdiely, Bratislava má totiž oveľa nižšie percento ľudí bez práce než východ krajiny.

Tomu by podľa MMF malo pomôcť posilňovanie infraštruktúry, zlepšenie podnikateľského sektora, lepšia vymožiteľnosť práva či podpora odborného vzdelávania a spolupráca s podnikateľským sektorom v tejto oblasti.