Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Ekonomika

Medzinárodný menový fond očakáva najslabší rast ekonomiky od krízy

Na archívnej snímke Kristalina Georgievová. Foto: TASR/AP

Nová šéfka MMF K. Georgievová uviedla, že obchodný spor medzi Čínou a USA, konkrétne vzájomné dovozné clá, môžu v roku 2020 skresať výkon globálnej ekonomiky o 700 miliárd USD (635,96 miliardy eur).

Washington 15. októbra (TASR) - Obchodná vojna medzi USA a Čínou povedie v tomto roku k výraznému spomaleniu rastu svetovej ekonomiky. Uviedol to vo svojej jesennej prognóze Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý v roku 2019 očakáva najpomalšie tempo rastu od svetovej finančnej krízy. Zároveň varoval, že ak sa obchodné konflikty nevyriešia, situácia sa bude ďalej zhoršovať.

Podľa MMF by tento rok mala svetová ekonomika vzrásť iba o 3 %. To je najslabšie tempo rastu od finančnej krízy v rokoch 2008 - 2009. V júlovej prognóze počítal fond ešte s rastom svetového hospodárstva na úrovni 3,2 %. Na porovnanie, v minulom roku ekonomika vzrástla o 3,6 %.

Fond tak potvrdil slová novej šéfky Kristaliny Georgievovej, ktorá minulý týždeň upozornila, že nový odhad rastu bude v porovnaní s prognózou z júla horší. Ako dodala, obchodný spor medzi Čínou a USA, konkrétne vzájomné dovozné clá, môžu v roku 2020 skresať výkon globálnej ekonomiky o 700 miliárd USD (635,96 miliardy eur). To je zhruba veľkosť švajčiarskej ekonomiky.

Tempo rastu svetového obchodu dosiahlo za 1. polrok tohto roka iba 1 %, čo je najslabší rast od roku 2012. Za celý rok 2019 očakáva MMF rast svetového obchodu iba na úrovni 1,1 %, čo je o 1,4 percentuálneho bodu menej než v rámci júlovej prognózy a o 2,3 percentuálneho bodu menej než naznačovala prognóza v apríli. Na porovnanie, vlani sa objem svetového obchodu zvýšil o 3,6 %.

V roku 2020 by sa rast obchodu mal výraznejšie zrýchliť a fond počíta s rastom na úrovni 3,2 %. Riziká však pretrvávajú.

Hlavná ekonómka MMF Gita Gopinathová uviedla, že vyhliadky svetovej ekonomiky sú stále veľmi neisté a varovala, že "už nie je žiadny priestor na ďalšie chyby".

V roku 2020 by sa svetová ekonomika mala podľa fondu mierne zotaviť a dosiahnuť rast 3,4 %. Aj to je však o niečo horšia prognóza v porovnaní s júlom, v ktorom MMF počítal s budúcoročným rastom na úrovni 3,5 %.

Čo sa týka ekonomiky USA, fond očakáva, že tento rok vzrastie o 2,4 % po 2,9-percentnom raste v roku 2018. Na rozdiel od vývoja svetovej ekonomiky rast hospodárstva USA sa podľa fondu v roku 2020 opäť spomalí a dosiahne 2,1 %. To je výrazný rozdiel v porovnaní s 3-percentným rastom, s ktorým počíta americká administratíva. Navyše, ako fond upozornil, ekonomika USA nemusí nakoniec dosiahnuť ani ním prognózovaných 2,1 %.

V prípade eurozóny MMF očakáva v tomto roku rast na úrovni 1,2 %. Minulý rok vzrástla ekonomika eurozóny o 1,9 %. V budúcom roku by sa tempo rastu malo zrýchliť, avšak iba mierne, na 1,4 %. V obidvoch prípadoch však fond odhad zhoršil, keďže na tento rok počítal v júli s rastom ekonomiky eurozóny o 1,3 % a v budúcom o 1,6 %.

Najväčšia ekonomika eurozóny, Nemecko, vzrastie v roku 2019 podľa MMF iba o 0,5 %. V júli ešte počítal s 0,7-percentným rastom. To je znepokojujúco nízke tempo rastu pre ekonomiku, ktorá je považovaná za ťahúňa Európy. Vysoké riziko to predstavuje najmä pre krajiny strednej Európy, keďže Nemecko je ich kľúčovým exportným trhom. V nasledujúcom roku by sa tempo rastu malo zotaviť na 1,2 %, aj to je však o 0,5 percentuálneho bodu menej než v júlovej prognóze.

Aj v prípade Británie MMF odhad o niečo zhoršil. Zatiaľ čo v júli počítal na tento rok s rastom o 1,3 %, teraz očakáva rast na úrovni 1,2 %. V budúcom roku však naďalej počíta so zrýchlením rastu na 1,4 %.

Talianska ekonomika by tento rok mala podľa fondu zaznamenať nulový rast. V budúcom roku očakáva zotavenie, avšak iba na 0,5 %.

Čo sa týka čínskej ekonomiky, rast sa bude podľa odhadov MMF spomaľovať ako v tomto, tak v budúcom roku. V tomto roku počíta fond s rastom Číny na úrovni 6,1 % oproti júlovému odhadu na úrovni 6,2 % a v budúcom len o 5,8 %, zatiaľ čo v júli očakával rast o 6 %. Ak sa prognóza MMF vyplní, bude to znamenať najslabší rast čínskej ekonomiky od roku 1990.

V prípade ruskej ekonomiky počíta MMF tento rok s rastom na úrovni 1,1 % a na budúci rok so zrýchlením na 1,9 %.

(1 EUR = 1,1007 USD)