Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Ekonomika

MMF znížil odhad rastu globálnej ekonomiky v rokoch 2012-2013

Foto: TASR/AP

Hlavným dôvodom spomalenia svetovej ekonomiky je vlečúca sa dlhová kríza eurozóny a hrozba tzv. fiškálneho útesu v USA.

Washington 9. októbra (TASR) - Medzinárodný menový fond (MMF) dnes zhoršil svoj odhad rastu globálnej ekonomiky, už druhýkrát od apríla tohto roka. Zároveň varoval amerických aj európskych politikov, že ak sa im nepodarí vyriešiť problémy, ktorým čelia ich ekonomiky, bude to mať negatívny vplyv aj na globálne hospodárstvo, ktoré potom spomalí ešte viac.

Podľa najnovšej prognózy fondu sa výkon svetovej ekonomiky tento rok zvýši o 3,3 %, a nie o 3,5 %, ako predpovedal ešte v júli. Aj v roku 2013 fond očakáva slabší rast globálneho hrubého domáceho produktu (HDP), a to o 3,6 % namiesto 3,9 %.

Rozhodujúcim faktorom, ktorý bude mať zásadný vplyv na ďalší vývoj svetového hospodárstva, je vývoj v Európe a USA. "Odpoveď na túto otázku závisí od toho, či sa európskym a americkým politikom podarí prekonať problémy, ktorým čelia ich ekonomiky," uvádza fond vo svojej správe.

Hlavným dôvodom spomalenia svetovej ekonomiky je vlečúca sa dlhová kríza eurozóny a hrozba tzv. fiškálneho útesu v USA. Na konci roka totiž vyprší platnosť daňových úľav a ďalších opatrení, ktoré zaviedla predchádzajúca administratíva prezidenta Georga Busha a rozpočtová komisia zložená z demokratov a republikánov sa nevie dohodnúť na zmene americkej fiškálnej politiky v budúcom roku. USA tak hrozí na budúci rok automatické zvýšenie daní a škrty v celkovej hodnote 4 bilióny USD (3,09 bilióna eur). Tento takzvaný fiškálny útes (fiskal cliff) môže byť šokom pre americkú aj svetovú ekonomiku.

No na druhej strane, ak USA a Európa prijmú potrebné opatrenia, povedie to k zlepšeniu situácie aj v svetovom hospodárstve.

MMF verí, že USA sa vyhnú fiškálnemu útesu. Fond vzhľadom na priaznivé signály z amerického realitného trhu, ktorý začal konečne ožívať, mierne zlepšil odhad rastu ekonomiky USA v tomto roku na 2,2 % z júlových 2 %. Na budúci rok však HDP Spojených štátov vzrastie len o 2,1 % namiesto 2,3 %, ktoré MMF očakával ešte v júli.

Čo sa týka eurozóny, rast kľúčových ekonomík, ako sú Nemecko a Francúzsko, preváži recesia v iných krajinách, preto sa HDP celej menovej únie v tomto roku zníži o 0,4 %. V prvej polovici roka 2013 bude ekonomika eurozóny stagnovať a v druhej polovici budúceho roka jej výkon podľa MMF stúpne o 1 %.

Číne, ktorá je druhým najväčším svetovým hospodárstvom po USA, fond znížil odhad rastu ekonomiky v tomto roku na 7,8 % z júlových 8 % a v roku 2013 jej predpovedá expanziu o 8,2 %.