Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 14. máj 2025Meniny má Bonifác
< sekcia Ekonomika

Brexit otriasol britskou librou na londýnskej burze

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Hlavný index Londýnskej burzy odštartoval deň prepadom o vyše 8 %, neskôr sa situácia mierne zlepšila a rozsah poklesu sa pohyboval okolo 5 %. Ku ratingu krajiny sa vyjadrovali ratingové agentúry.

Londýn 24. júna (TASR) - Rozhodnutie Britov o odchode ich krajiny z Európskej únie otriaslo britským akciovým trhom aj kurzom národnej meny. Informoval o tom server BBC, podľa ktorého najviac utrpeli akcie bankového sektora.

Hlavný index Londýnskej burzy FTSE 100 odštartoval deň prepadom o vyše 8 %, neskôr sa situácia mierne zlepšila a rozsah poklesu sa pohyboval okolo 5 %. Najvýraznejšie straty zaznamenali banky. Hodnota akcií Barclays a RBS klesla spočiatku až o 30 %, neskôr sa pokles zmiernil a straty predstavujú zhruba 20 %.

Výrazný prepad zaznamenala aj britská libra. Najvýraznejší pokles evidovala krátko po zverejnení výsledkov referenda, v ktorom takmer 52 % hlasujúcich Britov podporilo brexit. V jednom momente klesol kurz libry až na 1,3236 USD/GBP, čo znamenalo pokles o viac než 10 % a najnižšiu hodnotu od roku 1985.

Do poludňajších hodín sa kurz britskej meny čiastočne zotavil, rozsah poklesu je však stále výrazný, zhruba 8 %. V reakcii na tento vývoj britská centrálna banka Bank of England oznámila, že "vývoj pozorne sleduje a je pripravená prijať všetky potrebné kroky na podporu menovej stability".

Ilusračné foto.
Foto: TASR AP
Americké akciové trhy otvorili dnešné obchodovanie prudkým poklesom po tom, ako voliči v Británii rozhodli o odchode krajiny z Európskej únie. Informovala o tom agentúra DPA.

Hlavný index newyorskej burzy Dow Jones Industrial Average klesol takmer o 500 bodov, teda zhruba o 2,7 %. Kompozitný index Nasdaq zaznamenal pokles o 175 bodov (3,5 %), zatiaľ čo S&P 500 stratil 56 bodov (2,63 %).

"Aj naďalej sledujeme vývoj na finančných trhoch," povedal americký minister financií Jacob Lew. "V posledných týždňoch som v pravidelnom kontakte s mojimi kolegami v Británii, EÚ aj iných krajinách a naďalej veci konzultujeme," uviedol. Zároveň dodal, že britská, ako aj ďalšie centrálne banky majú dostatok nástrojov na podporu finančnej stability, ktorá je kľúčová pre ekonomický rast.

Guvernéri: Centrálne banky G7 prijali kroky na zaistenie primeranej likvidity

Guvernéri centrálnych bánk a ministri financií skupiny siedmich priemyselne najrozvinutejších krajín sveta G7 uviedli, že budú spolupracovať s cieľom podporiť trhy po tom, ako sa Briti vo štvrtkovom (23.6.) referende vyslovili za odchod krajiny z Európskej únie. Informovala o tom agentúra DPA.

"Nadmerné otrasy a prudké výkyvy v oblasti výmenných kurzov sa môžu negatívne odraziť na ekonomickej a finančnej stabilite," uviedli finančníci v oficiálnom vyhlásení zverejnenom po mimoriadnej telekonferencii.

Ako dodali, centrálne banky G7 prijali kroky na zaistenie primeranej likvidity a na podporu fungovania trhov. Medzi členské krajiny G7 patria USA, Británia, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Japonsko.

Foto: TASR/AP
Londýn 24. júna (TASR) - Rozhodnutie Britov opustiť Európsku úniu (EÚ) povedie k dlhému obdobiu neistoty a poškodí ekonomiku aj financie krajiny. Bude mať tiež negatívny vplyv na hodnotenie úverovej bonity Británie aj ďalších inštitúcií, uviedla dnes ratingová agentúra Moody's Investors Service. Informovala o tom RTTNews.

Zvýšenie neistoty počas rokovaní o nových dohodách medzi Britániou a Európskou úniou s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí obmedzenie prílevu investícií a zníženie spotrebiteľskej aj podnikateľskej dôvery v Británii, čo bude maž negatívny vplyv na rastové vyhliadky jej ekonomiky.

Podľa Moody's brexit nebude mať výraznejšie dôsledky na väčšinu emitentov dlhopisov so sídlom v EÚ. Výsledok referenda však môže zvýšiť riziko politickej fragmentarizácie v rámci únie, ak v členských štátoch klesne podpora pre EÚ.

Podľa Fitch bude mať brexit mierny negatívny vplyv na rating Británie

Výsledok referenda, v ktorom Briti hlasovali pre odchod z Európskej únie (EÚ), bude mať negatívny vplyv na úverovú bonitu väčšiny sektorov v Británii, uviedla ratingová agentúra Fitch Ratings. Brexit totiž zníži strednodobé rastové vyhliadky a investičné perspektívy. Ďalším negatívnym faktorom je neistota ohľadom budúcich obchodných zmlúv. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Podľa Fitch bude mať brexit mierny negatívny vplyv na rating Británie. Agentúra uviedla, že v krátkom čase prehodnotí úverovú známku krajiny.

V stredno až dlhodobom horizonte bude každé rozhodnutie týkajúce sa ratingovej známky závisieť od faktorov, ako sú napríklad rozsah a trvanie vplyvu brexitu na hrubý domáci produkt (HDP), veľkosť devalvácie libry a jej následný vplyv na infláciu, ceny aktív, nezamestnanosť a úrokové sadzby, uviedla agentúra Fitch.

S&P : Británia si po hlasovaní v prospech brexitu nemôže udržať najvyšší rating AAA

Ratingová agentúra Standard and Poor's (S&P) vyhlásila, že Británia si po hlasovaní v prospech brexitu nemôže udržať najvyšší rating AAA. Informovala o tom agentúra Reuters a odvolaním sa na britský denník Financial Times (FT).

"Myslíme si, že rating AAA je v tejto situácii neudržateľný," uviedol Moritz Kraemer šéf oddelenia S&P pre ratingy štátov.

Ďalšie dve veľké ratingové agentúry Fitch a Moodys už dávno pred začiatkom referendovej kampane znížili úverovú známku Británie z najvyššej úrovne AAA.

S&P predtým uviedla, že jej ratingová známka AAA odráža presvedčenie, že Briti zahlasujú za zotrvanie v EÚ.

Bankári: Brexit znamená výrazne slabší ekonomický rast
Banka Barclays.
Foto: TASR AP
Úrokové sadzby vo Veľkej Británii by do šiestich mesiacov mohli klesnúť na nulovú úroveň, keďže britská centrálna banka už dala najavo, že je pripravená urobiť kroky na podporu ekonomiky po tom, ako Briti v referende odhlasovali odchod z Európskej únie. Informoval o tom server BBC.

Ako povedal ekonóm vo švajčiarskej banke UBS David Tinsley, "brexit znamená výrazne slabší ekonomický rast, prudký pokles kurzu libry a ďalšie uvoľňovanie menovej politiky zo strany Bank of England (BoE). Očakáva, že v najbližších šiestich mesiacoch pristúpi banka k dvom zníženiam úrokových sadzieb, pričom by sa mali dostať z terajšieho historického minima 0,5 % na nulu.

BoE znížila hlavnú úrokovú sadzbu na súčasnú úroveň 0,5 % ešte v roku 2009. V tom čase reagovala na svetovú finančnú krízu z roku 2008, ktorá negatívne zasiahla aj do vývoja britskej ekonomiky.

Aké ekonomické dôsledky bude brexit v skutočnosti mať, to podľa Tinsleyho bude závisieť od ďalších rokovaní Británie a Európskej únie o obchodných vzťahoch. Kľúčová bude najmä forma prístupu Británie na jednotný trh EÚ.

Analytici v UBS zároveň očakávajú, že rozhodnutie Britov opustiť EÚ odloží aj plánované zvýšenie úrokových sadzieb v USA. Ekonómovia počítali s tým, že vedenie Fedu pristúpi k zvýšeniu sadzieb v septembri, podľa UBS však za týchto okolností k tomu podľa všetkého nedôjde.

Výnosy dlhopisov krajín eurozóny po rozhodnutí o brexite klesli
Výnosy 10-ročných dlhopisov krajín eurozóny po rozhodnutí o brexite takmer bez výnimky klesli. Informovala o tom agentúra APA.

Výnosy 10-ročných britských dlhopisov padli na sekundárnom trhu na 1,073 %, pričom ešte vo štvrtok (23.6.) sa nachádzali na 1,35 %.

Lídrom v rámci eurozóny zostáva tradične Nemecko. Výnosy jeho 10-ročných dlhopisov padli až na historické minimum -0,60 %. Za ním nasledujú Holandsko (0,194 %), Fínsko (0,275 %), Rakúsko (0,353 %), Francúzsko (0,355 %), Belgicko (0,392 %), Lotyšsko (0,543 %), Litva (0,85 %), Írsko (0,788 %), Slovinsko (1,348 %), Taliansko (1,43 %), Španielsko (1,579 %), Portugalsko (3,391 %) a Grécko (7,748 %).

Agentúra APA nemala k dispozícii aktuálne údaje o výnosoch dlhopisov Estónska, Slovenska, Malty, Cypru a Luxemburska.

Burzoví makléri počúvajú vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej
Foto: TASR/AP
Washington 24. júna (TASR) - Federálny rezervný systém USA (Fed) bude spolu s ostatnými centrálnymi bankami pozorne sledovať vývoj na medzinárodných finančných trhoch po rozhodnutí Británie o opustení Európskej únie. S odvolaním sa na dnešné vyhlásenie o tom informovala agentúra DPA.

Fed vo vyhlásení uviedol, že v prípade potreby je pripravený uvoľniť dolárové rezervy s cieľom uvoľniť napätie na trhoch, ktoré by mohlo poškodiť americké hospodárstvo.

Medzinárodný menový fond (MMF) vyzval Britániu a EÚ k spolupráci, aby sa zabezpečil "plynulý prechod" k novým ekonomickým vzťahom.

DRUHÝ TRIUMF SLOVÁKOV: Francúzov zdolali 2:1

V priebežnej tabuľke sa posunuli so siedmimi bodmi na 3. miesto.

,aktualizované 

- Ukrajinská colná správa v stredu oznámila, že v piatok 16. mája na niekoľko hodín uzavrie priechod Užhorod - Vyšné Nemecké na hranici so Slovenskom.

- Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.

- Slovensko sa po takmer 15 rokoch oficiálne stalo 33. krajinou, ktorej vojaci sa zapájajú do mierovej misie vedenej NATO v Kosove (KFOR).

- Čína oznámila, že pozastavila platnosť niektorých necolných protiopatrení voči americkým firmám, ktoré prijala ako odvetu za uvalenie vysokých dovozných ciel zo strany americkej administratívy.

- Predsedovia štyroch slovenských samosprávnych krajov sa v stredu v Bruseli stretli s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) zodpovedným za regionálny rozvoj a eurofondy Raffaelom Fittom.

- Americký prezident Donald Trump a katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání v stredu v Dauhe podpísali dohody, ktoré majú priniesť hospodársku výmenu medzi ich krajinami v hodnote najmenej 1,2 bilióna dolárov.

- Už vyše 100 ľudí zomrelo v tureckom hlavnom meste Ankara za posledné tri mesiace po požití pančovaného alkoholu.

- Spojené štáty blokujú prizvanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na júnový summit NATO v holandskom Haagu.

- V doterajšom priebehu vyšetrovania rozsiahleho výpadku dodávok elektriny v Španielsku a susednom Portugalsku z 28. apríla sa nenašli nijaké dôkazy o tom, že by ho spôsobil kybernetický útok na prevádzkovateľa národnej rozvodnej siete Red Eléctrica.

- Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta. Upozornilo na to v stredu opozičné Progresívne Slovensko (PS)

- Nad Sevillou sa vznáša oblak hustého čierneho dymu. Dôvodom je výbuch, ku ktorému došlo v stredu napoludnie v chemickej továrni neďaleko tohto juhošpanielskeho mesta.

- Americký prezident Donald Trump v stredu počas návštevy Kataru vyjadril nádej, že diplomatické snahy o uzavretie dohody s Iránom o jeho jadrovom programe budú úspešné.

- Seniorku v okrese Levice pripravili podvodníci o celoživotné úspory. Podľa doposiaľ zistených informácií 82-ročnú ženu telefonicky kontaktoval neznámy páchateľ, ktorý sa predstavil ako príslušník polície, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že nadržiava militantnému hnutiu Hamas, keď kritizuje blokovanie prísunu pomoci do Pásma Gazy zo strany Izraela.

- Hasiči z Bytče a Žiliny zasahujú v stredu popoludní pri požiari lesa v katastri obce Štiavnik v okrese Bytča. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline.

- Predaj energetických nápojov osobám vo veku do 16 rokov by sa na Slovensku mohol obmedziť. Vyplýva to z návrhu zákona o podmienkach predaja energetických nápojov z dielne koaličného poslanca Jána Ferenčáka.

- V Nemecku a vo Švajčiarsku zadržali troch Ukrajincov podozrivých z plánovania sabotáže v mene Ruska, ktorej cieľom bola nákladná železničná doprava.

- Vo štvrtok sa uskutoční mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR. Jej začiatok je naplánovaný na 9.00 h. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

- Poslanec maďarskej vládnej strany Fidesz János Halász predložil pred polnocou parlamentu návrh zákona s názvom „O transparentnosti verejného života“. V prípade schválenia by mimoriadne skomplikoval prácu a existenciu organizácií prijímajúcich zahraničné financovanie.