Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Ekonomika

Moscovici upozornil na sedem krajín EÚ s agresívnym daňovým plánovaním

Na snímke Pierre Moscovici. Foto: TASR/AP

Mená krajín spomenul eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá P. Moscovici v rámci tzv. európskeho semestra - analýzy hospodárskej a sociálnej situácie v členských štátoch Únie.

Brusel 7. marca (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu po prvý raz vôbec upozornila na agresívne daňové plánovanie, ktoré sa týka siedmich členských krajín EÚ. Mená jednotlivých krajín spomenul eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici v rámci tzv. európskeho semestra - analýzy hospodárskej a sociálnej situácie v členských štátoch Únie.

Moscovici pred novinármi spresnil, že Belgicko, Cyprus, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Maďarsko a Malta využívajú postupy, "o ktorých vieme, že majú potenciál narušiť férovosť a rovnaké podmienky na našom vnútornom trhu a zvyšujú zaťaženie európskych daňových poplatníkov".

Komisár pripomenul, že správy týkajúce sa uvedených krajín, sú založené na dôkladnom preskúmaní ich daňových pravidiel a ďalších relevantných ekonomických ukazovateľov.

"Oceňujeme kroky, ktoré niektoré z týchto členských štátov nedávno prijali, aby prispôsobili svoj daňový model," uviedol Moscovici. Dodal, že sa pravidelne stretáva s ministrami z týchto krajín a má možnosť prerokovať ich vnútroštátne opatrenia a zhodnotiť dosiahnutý pokrok.

Podľa jeho slov treba zabezpečiť, aby sa spravodlivé zdaňovanie stalo pravidlom - a to bez výnimiek - v rámci EÚ a aj mimo nej. V tejto súvislosti privítal iniciatívu Rady EÚ zverejniť záväzky o zlepšení daňových systémov zo strany štátov mimo EÚ, ktoré sú na takzvanom "sivom zozname". Ide o osobitnú kategóriu daňových jurisdikcií, ktoré podliehajú prísnemu monitorovaniu zo strany EÚ.

Postoj EK - menovať problémové daňové krajiny Únie - našiel priaznivú odozvu v Európskom parlamente (EP).

"Európska komisia konečne uznáva aj úlohu krajín EÚ pri uľahčovaní daňových únikov. Veľkí páchatelia nie sú len vzdialené tropické destinácie ako Panama a Bermudy. Už dlho sme hovorili, že EÚ si musí pozametať na vlastnom dvore, ak ide o vážne porušenia daňovej spravodlivosti," uviedol nemecký europoslanec Sven Giegold z Výboru pre hospodárske a menové záležitosti.

Giegold, ktorý je zástupcom frakcie Zelení/Európska slobodná aliancia v EP, dodal, že tým, že eurokomisia "pomenovala a zahanbila" najhorších "páchateľov" zvnútra EÚ, napravila "obrovskú chybu", ktorú Rada EÚ (ministri členských štátov) urobila, keď z čierneho zoznamu daňových rajov vylúčila členské krajiny EÚ.

Poslanec zároveň upozornil, že aj táto situácia poukazuje na potrebu prijatia spoločného konsolidovaného základu dane z príjmov právnických osôb (CCCTB). Znamená to jednotný súbor pravidiel zdaňovania ziskov, čo ukáže, kde majú firmy skutočnú hospodársku činnosť.

Poslanci EP budú hlasovať o svojom stanovisku voči CCCTB na budúci týždeň počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Spravodajca TASR Jaromír Novak