Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Ekonomika

Európske krajiny budú užšie spolupracovať pri ochrane lesov

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

Forest Europe je najvyšším politickým grémiom európskych ministrov zodpovedných za agendu lesov.

Bratislava 3. októbra (TASR) - V rámci tohtotýždňovej konferencie Forest Europe došlo k podpisu Bonnského rozhodnutia ministrov o vytvorení celoeurópskeho znalostného centra v oblasti riadenia rizík, ktorým čelia európske lesy v podmienkach klimatickej zmeny, takzvané FoRISK Facility. Európske krajiny sa tak zaviazali užšie spolupracovať pri ochrane lesov, informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

"Klimatická zmena čoraz viac ovplyvňuje slovenské a európske lesy. Slovensko chce byť aktívnym účastníkom a podporovateľom FoRISK Facility. Ide o nástroj, ako na základe vedecky a praxou podložených poznatkov prispôsobovať a realizovať aktívnu starostlivosť a hospodárenie v lesoch v podmienkach klimatickej zmeny. Cieľom je posilnenie vitality, odolnosti a adaptačnej kapacity lesov, aby tieto i naďalej plnili spektrum funkcií, ktoré od nich spoločnosť požaduje," uviedol štátny tajomník rezortu pôdohospodárstva Jozef Smatana.

Centrum FoRISK Facility by malo sídliť v Bonne v Nemecku, pričom jeho úlohou je generovať a zdieľať poznatky pri prevencii a zvládaní mimoriadnych situácií v lesoch, ktoré sú výsledkom častejších a intenzívnejších víchric, sucha, záplav, premnoženia podkôrneho a drevokazného hmyzu a raticovej zveri. Tieto udalosti majú v mnohých prípadoch cezhraničný charakter, preto je spolupráca medzi krajinami dôležitá, doplnilo MPRV.

"Európski ministri sa zhodli, že aktívna starostlivosť o lesy, ich adaptácia a trvalá udržateľnosť využívania sú kľúčovými aspektmi na dosiahnutie základného cieľa, a teda odolných lesov, ktoré sú schopné čeliť dosahom aktuálnej klimatickej zmeny," uzavrel rezort pôdohospodárstva.

Forest Europe je najvyšším politickým grémiom európskych ministrov zodpovedných za agendu lesov. Tento celoeurópsky medzivládny proces vznikol v decembri 1990 na zasadnutí ministrov v Štrasburgu. Konferencia ministrov dáva priestor na politický dialóg o lesoch a lesníctve v Európe a je najvyšším rozhodovacím orgánom procesu, na ktorom ministri zodpovední za lesy rozhodujú o strategických otázkach týkajúcich sa ochrany a trvalo udržateľného využívania lesov.