Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

Agrorezort pestovateľom: Chceme naplniť Programové vyhlásenie vlády

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Agrorezort zriadil pre jednotlivé komodity komoditné rady, ktoré sú poradnými orgánmi ministra.

Bratislava 4. septembra (TASR) - Pestovatelia sa môžu podieľať na riešení problémov v komoditných radách. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na piatkové stanovisko troch pestovateľských zväzov.

MPRV podľa vyjadrenia svojho odboru komunikácie a marketingu "robí všetko preto, aby sa napĺňalo Programové vyhlásenie vlády SR na roky 2020 až 2024, kde jedným z cieľov je aj dosiahnutie potravinovej sebestačnosti, a to najmä zvýšením produkcie domácich potravín".

"Agrorezort zriadil pre jednotlivé komodity komoditné rady, ktoré sú poradnými orgánmi ministra. Rokovania sa riadia štatútom komoditných rád. Medzi jej činnosti patrí sledovanie a hodnotenie situácie na trhu v daných sektoroch, monitoring cien, ako aj rokovania o návrhoch a podnetoch členov daných komoditných rád," spresnilo MPRV SR.

Členmi komoditných rád sú podľa agrorezortu aj zástupcovia Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska, Ovocinárskej únie SR a Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska, kde majú možnosť sa spolupodieľať na riešení aktuálnych problémov.

Jozef Šumichrast, riaditeľ Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska v spoločnom stanovisku s Ovocinárskou úniou SR a Zväzom vinohradníkov a vinárov Slovenska v piatok informoval, že pestovatelia zeleniny, zemiakov, ovocia a viniča očakávajú od MPRV SR riešenia. Tie podľa pestovateľských neprichádzajú, a preto uvažujú o ukončení pestovania.

"So znepokojením musíme konštatovať, že viacerí pestovatelia vážne uvažujú o ukončení pestovania niektorých druhov zeleniny a ovocia, vinohradníci reálne zvažujú, že začnú klčovať vinohrady. Je to dôsledok nejasných pravidiel pri integrovanej produkcii, nedostatočnej vnútroštátnej podpory na organizácie výrobcov, nedofinancovanie operačných programov, a taktiež otázniky okolo štátnej pomoci," dodal Šumichrast.