Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Ekonomika

Prioritami bude postavenie farmára, spoločná agropolitika

Z ôsmeho rokovania vlády SR v stredu 18. mája 2016 v Bratislave. Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. FOTO TASR - Pavel Neubauer Foto: TASR - Pavel Neubauer

V priorite, ktorou je udržateľné lesné hospodárstvo, chce napríklad Slovensko ako krajina s podielom lesov na úrovni až 41 percent, aby sa EÚ stala lídrom v starostlivosti o les.

Bratislava 15. júla (TASR) - SR bude v rámci predsedníctva v Rade EÚ presadzovať v oblasti poľnohospodárstva tri národné priority, a to zlepšenie postavenia poľnohospodára v potravinovom dodávateľskom reťazci, zjednodušenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ a udržateľné obhospodarovanie lesov. Uviedla to dnes na stretnutí s novinármi šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS).

"Súčasná kríza zvýraznila nedostatky fungovania potravinového reťazca, nerovnomerné rozdeľovanie marží a používanie nekalých obchodných praktík zo strany obchodných reťazcov voči svojim dodávateľom. Túto tému chceme dostať na európsku úroveň," priblížila Matečná. Slovensko sa tejto téme chce podľa nej venovať aj na neformálnej septembrovej (13. 9.) Rade ministrov v Bratislave.

Zjednodušenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky má podľa jej slov za cieľ minimalizovať administratívu pre farmárov v oblasti platieb, organizácie trhu, rozvoja vidieka či kontrol. Ide pritom o dlhodobé riešenia, v ktorých pokračuje Slovensko v práci predchádzajúceho - holandského predsedníctva.

Pri tretej priorite, ktorou je udržateľné lesné hospodárstvo, chce Slovensko ako krajina s podielom lesov na úrovni až 41 %, aby sa EÚ stala lídrom v starostlivosti o les. Matečná pripomenula, že Slovensko v súčasnosti predsedá aj Ministerskej konferencii o ochrane lesov v Európe (Forest Europe).

Slovensko bude podľa Matečnej okrem priorít viesť aj iné dôležité rokovania. "Pôjde napríklad o celkové povolené výlovy a kvóty, ktoré patria k najnáročnejším rokovaniam Rady ministrov pre poľnohospodárstvo a rybárstvo," podčiarkla. Ďalšou témou v oblasti rybolovu bude stanovenie viacročného rybolovného plánu pre Severné more. Významné budú aj rokovania o medzinárodných dohodách o voľnom obchode, ako sú TTIP a MERCOSUR. Medzi ďalšie témy bude patriť aj znižovanie množstva používaných antibiotík pri chove zvierat a znižovanie antimikrobiálnej rezistencie, či téma medu.